Nowości

Solec – otwarte miasto

Dnia 14 września br. w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła otwarto wystawę czasową pt. „Solec – otwarte miasto”. Ekspozycję poświęciliśmy przedstawicielom różnych kultur i narodowości, którzy mieszkali kiedyś w Solcu i najbliższych okolicach. Niegdyś w okolicach Solca gospodarowali osadnicy olęderscy, którzy znakomicie potrafili osuszać nadwiślańskie tereny zalewowe.

Z kolei na początku XX wieku, Solec był jednym z najbardziej zgermanizowanych miast zaboru pruskiego. W mieście żyła też wówczas skromna, ale dobrze zorganizowana społeczność żydowska. Jedyną ostoją polskości dla kilkuprocentowej grupy soleckich rodaków był w tym czasie kościół. Sytuacja zmieniła się po 19 stycznia 1920 roku, kiedy to po 148 latach przerwy Solec ponownie znalazł się w granicach niepodległej Polski. Do naszego miasta zaczęli przyjeżdżać wówczas m.in. Polacy z Niemiec – tzw. reemigranci, wśród których postacią wyróżniającą się był ksiądz Jan Mąkowski. Doprowadził on do integracji mieszkańców, organizując liczne stowarzyszenia i organizacje nie tylko o charakterze religijnym.

Nawet w ponurym okresie II wojny światowej mieszkańcy Solca mieli – chociaż mocno ograniczony – kontakt z jeńcami wojennymi. Po II wojnie światowej, z uwagi na rozwój przemysłu, do Solca z różnych części kraju zaczęli przyjeżdżać nowi mieszkańcy. Znaleźli oni zatrudnienie w zakładach takich jak KZNS, ZREMB, PREFABET czy KOBRA.

Część ekspozycji prezentuje współczesny Solec, w którym mieszkają i pracują przedstawiciele różnych krajów całego świata. Osobna część wystawy przedstawia znanych gości, których wizyty z różnych przyczyn zapisały się w historii naszego miasta. Ekspozycję będzie można oglądać do listopada br.

Wystawa czasowa została zrealizowana w ramach projektu „Solec – otwarte miasto” finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Wystawa „Solec – otwarte miasto” – Zdjęcia:

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.