Wystawa Czasowa
2022

Nabytki Muzeum 2021

Dnia 26 stycznia br. w Muzeum Solca otwarto nową wystawę czasową pt. Nabytki Muzeum. Jest to już trzynasta edycja wystawy, która stanowi podsumowanie działalności kolekcjonerskiej Muzeum za miniony – 2021 rok. Na ekspozycji znajduje się przegląd najciekawszych pamiątek, które trafiły do naszej placówki. Były to dary od mieszkańców naszego miasta oraz od najważniejszych soleckich instytucji. Część prezentowanych muzealiów pozyskano drogą zakupu, a także w wyniku powierzchniowych badań archeologicznych. Wystawa pt. Nabytki Muzeum jest tradycyjnie formą podziękowania dla wszystkich osób oraz instytucji, które w minionym roku przekazywały lub udostępniły swoje pamiątki. Część z nich pomagała także przy organizowaniu wystaw czasowych oraz służyły nam swoją wiedzą i radą.

Spośród eksponatów, które można zobaczyć na wystawie, wyróżniają się między innymi sztandary: Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Solcu Kujawskim oraz szczepu harcerskiego ZHP przy Szkole Podstawowej nr 4 w Solcu Kujawskim. Okazale prezentują się XIX wieczne mapy, na których można zobaczyć Solec oraz okoliczne miejscowości. Interesujący jest zbiór dokumentów kościelnych z XVII i XIX wieku, a także pamiątki sportowe. Osobną gablotę przeznaczono na przedmioty znalezione podczas powierzchniowych badań archeologicznych. Wśród nich na uwagę zasługuje fragment fibuli (czyli ozdobnej zapinki) z okresu wpływów rzymskich czy moneta z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy Nabytki Muzeum, która będzie prezentowana w siedzibie Muzeum Solca – Villi Anna. Wystawę będzie można oglądać do 20 marca br., a wstęp tradycyjnie jest bezpłatny. 

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.