Wystawa Czasowa
2018

Długi powrót do Polski

W dniu 9 listopada br. w siedzibie Muzeum Solca otwarto wystawę czasową pt. „Długi powrót do Polski”, przygotowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zanim jednak zgromadzeni tego dnia goście zaczęli zwiedzać ekspozycję, w trakcie otwarcia wręczono nagrody w konkursach pt. „Na tropach niepodległej”, skierowanych do uczniów soleckich szkół. W ramach konkursów dzieci i młodzież, w zależności od kategorii wiekowej, przygotowała prace plastyczne, albumy, a także prezentacje multimedialne. Prace dotyczyły setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz miejsc pamięci znajdujących się na terenie miasta i gminy Solec Kujawski.

Wystawa „Długi powrót do Polski” obejmuje w zakresie chronologicznym lata 1772-1924. Prezentuje dzieje Solca od I rozbioru Polski do symbolicznego zakończenia procesu repolonizacji miasta i zmiany jego nazwy na Solec Kujawski. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile Polska wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach, to rozłąka Solca z Polską trwała dłużej, bo aż 148 lat. Na wystawie można dowiedzieć się dlaczego na początku XX wieku nasze miasto było na wskroś zgermanizowane. Zaprezentowano jak przebiegała repolonizacja Solca i kto miał w tym zakresie największe zasługi. Ekspozycja została okraszona m.in. oryginalnymi pamiątkami po reemigrantach, którzy w latach 20. XX wieku przybyli z Niemiec do Polski.

Wystawa „Długi powrót do Polski” mogła powstać dzięki pomocy państwa Czesławy i Bogdana Grzegorków, tak jak pana Mirosława Pawlaka. Dodatkowo pomogło nam Archiwum Państwowego w Bydgoszczy oraz Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.