Wystawa Czasowa
2017

Skarbiec Kultury Polskiej

Marek Chełminiak jest cenionym fotografem, dziennikarzem i regionalistą. Choć obecnie mieszka w Bydgoszczy, cały czas podtrzymuje swoje więzi z Solcem Kujawskim. Album „Solec Kujawski. Portret Miasta”, którego jest autorem, to bez wątpienia najpiękniejsze wydawnictwo poświęcone naszej Małej Ojczyźnie, jakie się do tej pory ukazało.

Choć Marek Chełminiak ma w swoim dorobku kilkadziesiąt albumów poświęconych głównie miastom i regionom, jak sam mówi „dziełem jego życia” jest album „Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska. Gniezno.” Wydawnictwo to powstało na zlecenie Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Prace nad albumem trwały kilka miesięcy. W tym czasie Marek Chełminiak miał dostęp do największych skarbów kultury polskiej. Niektóre z nich były starsze od państwa polskiego. By jak najlepiej wywiązać się z powierzonego zadania, wykonał tysiące zdjęć. Po gruntownej selekcji kilkaset fotografii trafiło do publikacji.

Prezentowana w naszym Muzeum wystawa pokazuje zaledwie kilkanaście z nich. Może się wydawać, że to niewiele, ale tak ograniczona ilość pozwala na zastosowanie wielkich formatów, dzięki którym w znacznym powiększeniu możemy zobaczyć wspaniałość unikalnych detali, na które zapewne nie zwrócilibyśmy uwagi w natłoku innych pięknych zdjęć.

Uzupełnieniem naszej nowej wystawy czasowej jest „stary pokój”, w którym można zobaczyć sprzęty domowe używane przez solecczan kilkadziesiąt lat temu.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.