Wystawa Czasowa
2016

62 Pułk Piechoty. Od Powstania Wielkopolskiego do Żołnierzy Wyklętych

Wystawa „62 Pułk Piechoty. Od Powstania Wielkopolskiego do Żołnierzy Wyklętych”, przedstawia dzieje ulubionego oddziału Wojska Polskiego przedwojennych mieszkańców Bydgoszczy.

Początki pułku związane są z Powstaniem Wielkopolskim, a konkretnie z oddziałami powstańczymi z okolic Pleszewa oraz Środy Wielkopolskiej.

Po unifikacji Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim pułk otrzymał nr 62 i wszedł w skład 15 Dywizji Piechoty. W 1920 roku pułk brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Po powrocie do Bydgoszczy żołnierze szybko zaskarbili sobie sympatię mieszkańców miasta zyskując miano „Dzieci bydgoskich”.

W latach 30. XX wieku żołnierze 62 Pułku Piechoty mogli się przekonać o gościnności solecczan podczas organizowanych w naszym mieście obozów letnich.

Podczas polskiej kampanii obronnej 1939 roku żołnierze 62 Pułku Piechoty walczyli na „Przedmościu Bydgoskim” oraz podczas Bitwy nad Bzurą. Warto pamiętać, że w szeregach pułku służyli także mieszkańcy Solca Kujawskiego.

Szlak bojowy pułku skończył się wraz z kapitulacją Warszawy w dniu 28.09.1939 roku. Dla wielu żołnierzy walka trwała jednak nadal i nie zakończyła się w 1945 roku. Warto przypomnieć o oficerach pułku: ppłk Łukaszu Cieplińskim oraz płk Władysławie Liniarskim, którzy jako uczestnicy powstania antykomunistycznego brali udział w nierównej walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości.</h5>

Do najciekawszych eksponatów, które można zobaczyć na wystawie należy zaliczyć oryginalne dokumenty pułkowe, odznaczenia oraz przedwojenne publikacje dotyczące jednostki. Dodatkowym urozmaiceniem ekspozycji są elementy żołnierskiego wyposażenia zarówno oryginalne, jak i repliki. Bogaty materiał zdjęciowy umożliwił zaprezentowanie życia codziennego żołnierzy: ćwiczeń w koszarach oraz na obozach letnich, udziału w świętach oraz sposobach spędzania wolnego czasu. Jak mawiał Napoleon: „Żołnierze maszerują na żołądkach”, na wystawie znajdą więc Państwo odpowiedź na pytanie z czego składała się polska racja żywnościowa.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.