Nowości

Otwarcie wystawy Nabytki Muzeum

Dnia 17 stycznia br. w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim otwarto nową wystawę czasową pt. „Nabytki Muzeum”. Jest to już piętnasta edycja wystawy podsumowującej podstawową – kolekcjonerską działalność placówki.

W 2023 roku zbiory Muzeum powiększyły się o kolejne interesujące eksponaty związane z historią Solca Kujawskiego oraz najbliższych okolic. Niezawodnym źródłem pozyskiwania muzealiów są dary od mieszkańców Solca oraz najważniejszych soleckich instytucji. Na prezentowanej wystawie na uwagę zasługują m.in. pamiątki po powstańcu wielkopolskim – Stanisławie Przybylińskim, który w dwudziestoleciu międzywojennym zamieszkał w naszym mieście. Pamiątki te zostały przekazane przez p. Marię Gżyl oraz p. Włodzimierza Wyrzykowskiego. Ponadto interesujący jest zbiór rękopisów Aliny Prus-Krzemińskiej pisarki, poetki i działaczki społecznej, związanej przez pewien czas z Solcem Kujawskim. W tym przypadku rękopisy trafiły do Muzeum dzięki uprzejmości p. Macieja Ziółkowskiego, ale orędowniczką przekazania tych materiałów do Solca była p. Jadwiga Bretes.

Wśród najciekawszych dokonanych przez Muzeum zakupów, znajduje się angielska mapa północnej Polski z 1759 roku, na której zaznaczone jest nasze miasto. Inną perełką wśród eksponatów jest porcelanowy kubek z nadrukiem stylizowanym na pocztówkę litograficzną z widokami na Solec. Przedmiot ten pochodzi z drugiej dekady XX wieku.

Trzecim źródłem pozyskiwania przez Muzeum eksponatów są powierzchniowe badania archeologiczne. Tutaj od lat nasza placówka może liczyć na wsparcie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Łuczniczka” oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Solcu Kujawskim.

Wystawa „Nabytki Muzeum” jest również formą podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które w ubiegłym roku wsparły w różny sposób działalność Muzeum Solca. Na uwagę i wdzięczność zasługuje wsparcie finansowe, udzielone przez Przedsiębiorstwo SOLBET, dzięki któremu możliwe było zamówienie replik strojów piłkarskich dla potrzeb Meczu Retro, konserwacja eksponatów, a także sprzętu do digitalizacji oraz audiowizualnego. Tradycyjnie podczas wernisażu przygotowano podziękowania dla wszystkich, dzięki którym lokalna historia staje się lepiej poznana, a przez to bliższa!

Wystawę czasową pt. „Nabytki Muzeum” będzie można oglądać do marca br. Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.