Nowości

Rajd Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Rajd Pieszy Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W sobotę 30 grudnia 2023 roku odbył się Rajd Pieszy Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Organizatorami wydarzenia byli Klub Turystów Pieszych „Horyzont” oraz Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim. Warto od razu zaznaczyć, że chociaż Solec nie znalazł się bezpośrednio w granicach powstania, to na terenie miasta oraz w najbliższych okolicach znajdują się miejsca i pamiątki związane z tym zwycięskim zrywem niepodległościowym. Start rajdu odbył się przy Muzeum Solca, stamtąd uczestnicy – trzydziestu turystów – udali się na Plac Jana Pawła II. Znajduje się tam płyta upamiętniająca przejęcie dnia 19 stycznia 1920 roku Solca przez oddział 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich pod dowództwem ppłk Władysława Mosiewicza.

Następnym ważnym punktem na trasie rajdu był cmentarz przy kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Znajduje się tam Kwatera Powstańców Wielkopolskich, w której spoczywają Michał Dyrda z Jaksic i Franciszek Piotrowski z Pęchowa. Powstańcy polegli na początku 1919 roku na terenie Puszczy Bydgoskiej. Wkrótce piechurzy obejrzeli dwa miejsca, w których przed II wojną światową w Solcu Kujawskim znajdowała się płyta Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Pierwotnie była ustawiona w 1926 roku w pobliżu dzisiejszego wejścia do Parku Miejskiego. W 1930 roku została przeniesiona w okolice miejsca, w którym obecnie znajduje się Rondo im. Burmistrza Antoniego Nawrockiego.

Ulica Powstańców…

Dłuższy fragment rajdu prowadził ulicą Powstańców. Jej nazwa jest ściśle związana z powstańcami wielkopolskimi – Michałem Dyrdą oraz Franciszkiem Piotrowskim, których ciała w 1921 roku zostały tą drogą przeniesione na cmentarz przy kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po przekroczeniu Drogi Krajowej nr 10 turyści dotarli do Krzyża Powstańców Wielkopolskich, znajdującego się w pobliżu drogi prowadzącej do Chrośny.

Do tego momentu piechurzy poruszali się ścieżką dydaktyczną „Śladami Powstania Wielkopolskiego” oddanej do użytku w 2022 roku, dzięki wsparciu z programu „Niepodległa”, dalej fragment trasy prowadził czarnym szlakiem pieszym im. Jerzego Szafkowskiego. Przy szlaku znajdują się pozostałości oddanej do użytku w 1927 roku strzelnicy Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Z uwagi na plany budowy drogi S10, była to prawdopodobnie jedna z ostatnich szans, aby obejrzeć ten obiekt. Przy okazji zmierzono długość wału ziemnego, oddzielającego dwa tory strzelnicy. Okazało się, że wał liczy sobie około 280 metrów długości.

Dalsza część rajdu wiodła do Solca Kujawskiego. Na cmentarzu przy ul. Piotra Skargi uczestnicy wędrówki zapalili znicze na grobach powstańców wielkopolskich: Leonarda Wicińskiego, Stefana Pituły, Ignacego Koczorowskiego, Stanisława Krokosa,  Andrzeja Poznańskiego i Stanisława Przybylińskiego. Zakończenie rajdu miało miejsce w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła. Tam uczestnicy wędrówki mogli liczyć na ciepły posiłek. Część z uczestników rajdu odwiedziła także wystawy prezentowane w Muzeum. Organizatorzy wydarzenia składają serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Solec Kujawski za pomoc w organizacji rajdu.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.