Otwarcie wystawy czasowej „Pamiętne eliminacje”

Dnia 18 października br. w siedzibie Muzeum Solca otwarto nową wystawę czasową pt. „Pamiętne eliminacje”. Ekspozycja jest poświęcona zmaganiom piłkarskiej reprezentacji Polski o awans do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku. W trakcie tych eliminacji drużyna prowadzona przez trenera Kazimierza Górskiego rozegrała chyba najbardziej znany mecz w historii polskiej piłki nożnej – 17.10.1973 roku z Anglią na słynnym stadionie Wembley. Remis 1:1 w tamtym spotkaniu zadecydował o awansie biało-czerwonych na najważniejsze piłkarskie wydarzenie, jakim jest Mundial. Meczami eliminacyjnymi żyła cała Polska, a zwycięstwo w eliminacjach wywołało w kraju euforię. Część ekspozycji poświęcona jest także sukcesowi, jaki nasi piłkarze odnieśli na Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Na wystawie zaprezentowano oryginalne programy meczowe, bilety, proporczyki oraz inne pamiątki sportowe z tamtych lat. Cennym uzupełnieniem ekspozycji jest sportowa prasa, zarówno polska jak i zagraniczna.

Gościem specjalnym podczas otwarcia wystawy czasowej był Andrzej Strejlau – były trener piłkarskiej reprezentacji Polski. Podczas spotkania pan Andrzej przybliżył uczestnikom okoliczności, w których biało-czerwoni uzyskali awans na Mistrzostwa Świata. Przedstawił wiele ciekawostek związanych z meczami reprezentacji Polski, trenerem Kazimierzem Górskim oraz zawodnikami polskiej drużyny. Podczas spotkania Andrzej Strejlau przekazał na ręce pracowników Muzeum Solca prezent przygotowany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – okolicznościową kartkę pocztową, upamiętniającą pamiętny remis 1:1 wywalczony w spotkaniu Anglia – Polska dnia 17.10.1973 roku.

Otwarcie wystawy czasowej „Pamiętne eliminacje” – Zdjęcia:

Fot. Muzeum Solca i Sławomir Kołtuński