Mecz RETRO

Mecz Retro

W niedzielę 10 września br. na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim odbył się niezwykły mecz. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzonych w tym roku pod hasłem: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” wystąpiły drużyny KS „Unja” Związku Strzeleckiego w Solcu Kujawskim oraz Reprezentacja Retro Ligi. Wydarzenie zostało przygotowane w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania pierwszego boiska piłkarskiego w Solcu Kujawskim.

Drużyny rozegrały mecz z zachowaniem przepisów gry w piłkę nożną obowiązujących w rozgrywkach Retro Ligi. W wielu aspektach zbliżonych do tych z dwudziestolecia międzywojennego. Niewątpliwą atrakcją meczu były stroje obu drużyn wzorowane na tych z lat trzydziestych. W drużynie KS „Unja” Związku Strzeleckiego w Solcu Kujawskim wystąpili byli zawodnicy soleckiej Unii. Natomiast drużyna gości – Reprezentacja Retro Ligi – składała się z członków tego ogólnopolskiego stowarzyszenia sportowo-historycznego, skupiającego zespoły odtwarzające polskie kluby sportowe działające w okresie II RP i nieistniejące po 1939 roku.

Piłkarze obydwu zespołów zostali wyprowadzeni na płytę boiska przez młodych zawodników Wisełki Solec Kujawski. Mecz został rozpoczęty symboliczną wymianą podań między p. Henrykiem Szwedowskim i Zbigniewem Stalmirskim, którzy przez lata byli związani z solecką Unią, najpierw jako zawodnicy, później jako trenerzy. Spotkanie sędziowała trójka arbitrów – jako główny p. Aleksander Nowicki oraz sędziowie asystenci pp. Maurycy Łukawski i Dariusz Skierski. Spotkanie dostarczyło licznie zgromadzonej publiczności wielu emocji. Z kronikarskiego obowiązku warto podać wynik – 6:1 dla gospodarzy! Bramki dla soleckiego zespołu zdobyli: Michał Kowalewski – 2, Szymon Kruk – 2, Szymon Raczyński – 1, Czarek Rejent – 1. Honorowe trafienie dla drużyny gości uzyskał Adam Charciarek. Po zakończeniu meczu pamiątkowe puchary kapitanom obydwu zespołów wręczyła burmistrz Solca Kujawskiego p. Teresa Substyk.

Muzeum Solca im. Księcia Przemysła dziękuje firmie SOLBET Sp. z o.o. za wsparcie finansowe, dzięki któremu możliwa była realizacja wydarzenia. Dziękujemy także Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim za przygotowanie i udostępnienie boiska oraz Grupie Ratownictwa Specjalistycznego BIZON za opiekę medyczną nad uczestnikami imprezy.