Nowości

Tu kiedyś było… – spacer po Solcu Kujawskim

Dnia 23 kwietnia br. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, w ramach wojewódzkiej akcji pod nazwą: „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” zorganizowało spacer historyczny: ”Tu kiedyś było”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 30 uczestników z Solca Kujawskiego, Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia. Trasa liczyła ponad 9 kilometrów i objęła swoim zasięgiem spory obszar Solca.

Start spaceru miał miejsce przy siedzibie Muzeum Solca – Villi Anna. Dalej uczestnicy przemaszerowali na Plac Jana Pawła II, poznając historię soleckiej apteki, oraz jednego z domów towarowych. Następnie miłośnicy spacerów poznali dzieje soleckiego kina, czy… sanatorium. Ponadto piechurzy poznali losy budynków znajdujących się przy ul. Powstańców, a związanych nieukończoną inwestycją z lat 20. XX wieku – fabryką konserw, wykorzystaniem tych obiektów w czasie II wojny światowej oraz historią Kujawskich Zakładów Naprawy Samochodów. W dalszej kolejności, uczestnicy obejrzeli pozostałości jednego z trzech opuszczonych cmentarzy ewangelickich, znajdujących się w położonym niedaleko lesie. Najbardziej odległy od centrum fragment spaceru prowadził przez teren Parku Przemysłowego, aż do ulicy… Mikołaja Kopernika! Jako, że słynny astronom jest patronem tegorocznej edycji imprezy, piechurzy obejrzeli budynek, w którym jeszcze w latach 70. XX wieku (przy zbiegu z ulicą Kujawską) znajdowała się Szkoła Podstawowa nr 2.

Przy ul. Kujawskiej znajdował się także inny budynek szkolny, który zamknięto na początku lat 30. XX wieku. Spacer trwał już ponad dwie godziny, a do zobaczenia było jeszcze tak wiele! Miejsce, w którym znajdowała się solecka Nasycalnia – swego czasu największy zakład przemysłowy w mieście – z ponad stuletnią historią, stoi dzisiaj puste. Dalej – w Parku Miejskim uczestnicy spaceru obejrzeli miejsce, w którym znajdowała się kiedyś strzelnica soleckiego Bractwa Kurkowego, a obecnie mieści się tam restauracja przy JuraParku. Wędrówka zakończyła się przy pomniku Bohaterom Walki i Zwycięstwa 1939-1945. Z tego miejsca piechurzy mogli bez problemu obejrzeć budynek, w którym kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Liceum, noszące kiedyś imię Mikołaja Kopernika. Po zakończeniu spaceru, część uczestników skorzystało z możliwości, i zwiedziło wystawę stałą oraz czasową Muzeum Solca. Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu, cieszymy się, że spacery z lokalną historią w tle nie tracą na popularności!

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.