Nabytki Muzeum 2022

Dnia 18 stycznia br. w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła otwarto wystawę czasową pt. Nabytki Muzeum. Ekspozycja składa się z najciekawszych muzealiów, które trafiły do soleckiej placówki w ubiegłym roku. Tradycyjnie trzema głównymi źródłami pozyskiwania eksponatów są: dary od mieszkańców oraz instytucji, zakupy oraz powierzchniowe badania archeologiczne.

Otwarcie tegorocznej edycji wystawy miało bardziej uroczysty charakter. Na sali konferencyjnej Muzeum Solca, w ramach niespodzianki odbył się koncert w wykonaniu Damiana Leśniewskiego, na odnowionych pianiach znajdujących się w zbiorach muzeum. Jedno z pianin – wyprodukowane w bydgoskiej firmie Bruno Sommerfelda – zostało w ubiegłym roku poddane renowacji, dzięki wsparciu finansowemu Prezesa Grupy Kapitałowej „Solbet”, doktora honoris causa Pana Marka Małeckiego. Dzięki koncertowi, obecni mogli przekonać się o jakości odnowionego instrumentu. Ponadto Pan Marian Leśniewski, właściciel firmy która przeprowadziła renowację znajdujących się w muzeum instrumentów, wykonał jeden utwór na fisharmonii, przedstawiając specyficzne brzmienie tego instrumentu.

Zwyczajem wystawy Nabytki Muzeum jest wręczanie podziękowań dla darczyńców. W 2022 roku działalność Muzeum Solca wsparło około stu osób oraz najważniejsze soleckie instytucje.

Nabytki Muzeum 2022 r. – Zdjęcia. Pełny rozmiar po kliknięciu.

Logotyp Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich