Nowości

Śladami Tellera i Schillera

Dnia 24 września br. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła zorganizowało spacer historyczny pt. „Śladami Tellera i Schillera. Czyli o dwóch Niemcach, którzy zastali Solec drewniany a zostawili murowany”. Henryk Teller był burmistrzem Solca w latach 1885-1909. Podczas jego urzędowania w naszym mieście powołano do działania m.in. Ochotniczą Straż Pożarną czy Bractwo Kurkowe. Postawiono także szereg budynków użyteczności publicznej oraz rozwijano infrastrukturę. Robert Schiller był właścicielem firmy budowlanej, która pod koniec XIX i w pierwszych dekadach XX wieku postawiła w Solcu wiele budynków, które do dzisiaj służą mieszkańcom naszego miasta. Podczas godzinnego spaceru uczestnicy mogli zobaczyć oraz poznać historię najważniejszych budynków, które wybudowano w Solcu staraniem Tellera i Schillera. Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Ratusz, pierwsza siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej, stary dworzec kolejowy, dawna siedziba Nadleśnictwa, budynek rzeźni miejskiej. Wiele budynków mieszkalnych, to spadek pozostawiony nam przez dwóch zasłużonych obywateli naszego miasta.

Spacer historyczny został zrealizowany w ramach projektu „Solec – otwarte miasto” finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Spacer historyczny „Śladami Tellera i Schillera” – Zdjęcia:

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.