Nowości

„Z jednej gliny ulepieni” – Festyn garncarski

Dnia 18 września br. na soleckim Rynku, czyli Placu Jana Pawła II odbył się Festyn Garncarski „Z jednej gliny ulepieni”. Temat festynu nawiązuje wprost do historii naszego miasta bowiem kiedyś garncarstwo było jednym z najpopularniejszych zawodów wśród solecczan.

Punktualnie w południe, swoje stanowiska uruchomili garncarze z całej Polski. Każdy chętny mógł spróbować własnoręcznie ulepić garnki, kubki oraz inne naczynia. Solecczanie mogli także skorzystać ze stanowiska malowania ceramiki. Poza tym istniała możliwość kupna gotowych już wyrobów. Po wytężonej pracy związanej z lepieniem i ozdabianiem naczyń, solecczanie chętnie odwiedzali też stoiska gastronomiczne.

Niestety tym razem nie dopisała pogoda. Najbardziej przekonali się o tym członkowie zespołu Agregandado oraz towarzyszący im tancerze, którzy w strugach ulewnego deszczu wykonywali muzykę tradycyjną m. in. z Kujaw, Pałuk, Wielkopolski, ale także ze Szwecji i Bretanii.

Chociaż festyn zakończył się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, co znacząco wpłynęło na frekwencję widzów, mamy nadzieję, że impreza ta na stałe wpisze się do kalendarza imprez kulturalnych w naszym mieście.

Tegoroczny Festyn Garncarski „Z jednej gliny ulepieni” odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorami festynu byli Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, Urząd Miejski w Solcu Kujawskim oraz Soleckie Centrum Kultury. Jego sprawna organizacja była możliwa dzięki pomocy pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej.

„Z jednej gliny ulepieni” – Zdjęcia:

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.