Tylko Rock!

Tylko Rock! Soleckie zespoły rockowe z lat 80. i 90.

W środę, 11 maja 2022 r. w Muzeum Solca otwarto wystawę czasową poświęconą soleckim zespołom rockowym. Była to doskonała okazja do wręczenia nagród laureatom konkursu „Wiedzy o Solcu Kujawskim”.

Na przełomie lat 70. i 80. w Polsce wybuchła „rewolucja rockowa”, będąca zapewne jedną z form ucieczki od pogrążającej się w kryzysie polskiej codzienności. Także soleccy nastolatkowie, zasłuchani w trudnodostępnych płytach zachodnich wykonawców, zaczęli marzyć o własnych zespołach. A potem zaczęli te marzenia realizować. Tak powstały zespoły Akcent i  Schoock, który przekształcił się w Cymez.

Jeden z pierwszych koncertów rockowych w naszym mieście odbył się 4 grudnia 1981 r. w sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Transportowiec”. Od tego czasu Cymez zaczął odnosić sukcesy na regionalnych przeglądach.

W 1986 r. w soleckim LO powstał Roan, który w latach 90. stał się jedną z wizytówek naszego miasta.

Oczywiście soleckich zespołów rockowych było dużo więcej, m.in. Geyzer, Kosmos, Red, Dynamite, Rewolucja/Banita, Czas, Egipt, Insekt, Makabra, Mrowisko czy Widmo. Ta lista zapewne nie jest pełna. Po niektórych z tych zespołów zachowały się pojedyncze zdjęcia, po innych tylko składy wykonawców, a czasami sama nazwa.

Przygotowując wystawę „Tylko rock!”, chcieliśmy z jednej strony przypomnieć ten wyjątkowy czas, gdy muzyka rockowa rozbudzała wyobraźnię soleckiej młodzieży, a z drugiej chcieliśmy utrwalić to, co do tej pory zachowane było tylko w ulotnej ludzkiej pamięci.