Nowości

Otwarcie wystawy pt. „Bronisław Krüger i jego rodzina”

Dnia 1 grudnia br. w Muzeum Solca otwarto wystawę czasową pt.: „Bronisław Krüger i jego rodzina”. Tytułowy bohater był soleckim fotografem, który przez wiele lat prowadził zakład „Foto-Regina”. Losy Bronisława Krügera splotły się z naszym miastem w 1933 roku. Wtedy to razem z rodziną zamieszkał pod adresem Rynek 12 a następnie otworzył drogerię, skład farb oraz zakład fotograficzny. Bronisław zaangażował się także w życie społeczne Solca, prowadząc chór kościelny oraz należąc do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Spokojne życie rodziny Krügerów przerwała II wojna światowa.

Bronisław został aresztowany 13 kwietnia 1940 roku i resztę wojny spędził w obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen, Mauthausen i Oranienburgu. Jednak w czerwcu 1945 Krüger powrócił do Solca, niestety chory na gruźlicę. Co gorsze chorobą zaraziły się także dzieci Bronisława – Regina i Jerzy, które zmarły w młodym wieku. Mimo zniszczonego zdrowia Krüger prowadził nadal zakład fotograficzny, oraz angażował się w życie miasta. Zmarł w 1970 roku. Po jego śmierci przez wiele lat zakład fotograficzny prowadziła żona Waleria, która zmarła w 1994 roku.

Wystawa pt. „Bronisław Krüger i jego rodzina” nie doszłaby do skutku, gdyby nie wspaniały dar, w postaci wielu cennych pamiątek po rodzinie Krügerów, który Muzeum Solca otrzymało od pana Kazimierza Stępnia. Wśród nich było m.in. kilkaset szklanych negatywów, które dzięki projektowi „Kultura w zasięgu 2.0” zostały zdigitalizowane. Ten bogaty zbiór pozwoli na przygotowanie jeszcze kilku tematycznych wystaw czasowych. Ekspozycję opowiadającą losy Bronisława Krügera i jego rodziny będzie można oglądać w Muzeum Solca do końca stycznia 2022 roku. Serdecznie zapraszamy! 

https://youtu.be/foxQtLLWCAE

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.