Nowości

Warsztaty z przedwojennej kaligrafii dla dzieci, młodzieży i dorosłych (21.11.2021 r.)

Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z przedwojennej kaligrafii.

Dnia 21.11.2021 r. w Muzeum Solca odbyły się warsztaty pisma szkolnego z okresu 1918-1939. W tym czasie w ramach lekcji języka polskiego kładziono silny nacisk na naukę pisania ręcznego. Był to proces zaplanowany na kilka lat nauki. Jedną z najważniejszych pozycji, która podpowiadała, jak uczyć tego najskuteczniej, był podręcznik Stefana Tatucha, Nauka pisma użytkowego i ozdobnego. Podręcznik dla nauczycieli i uczniów seminariów nauczycielskich, Lwów 1927 r.

„Uczniowie”, którzy przybyli na zajęcia z przedwojennej kaligrafii mogli ten podręcznik zobaczyć, przejrzeć, zaznajomić się z jego treścią.

Na początku spotkania, w ramach wprowadzenia w klimat dawnej szkoły, pokazano prezentację z krótką historią przedwojennego szkolnictwa, zdjęciami z różnego typu  szkół ( gimnazja, szkoły powszechne wiejskie, szkoły powszechne miejskie), oraz przyborów piśmienniczych i podręczników.

Uczestnicy warsztatów musieli przepisać stalówką do „kart pracy” teksty z przedwojennego elementarza, następnie sentencje łacińskie . Otrzymali na pamiątkę zeszyty vel kajety z wzornikiem liter z książki Stefana Tatucha, do samodzielnych domowych wprawek w pisaniu.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.