Miasta kujawskie w średniowieczu

Miasta kujawskie w średniowieczu.

W niedzielę 17 października br. w sali konferencyjnej Muzeum Solca odbyło się spotkanie z dr. Adamem Koseckim. Autor książki pt. „Miasta kujawskie w średniowieczu. Lokacje, ustrój i samorząd miejski” przedstawił prezentację dotyczącą powstawania miast na Kujawach od XIII do XV wieku. W sposób czytelny zostały zaprezentowane lokacje miejskie zakończone sukcesem, jak również te nieudane oraz przeprowadzone powtórnie. Zebrani dowiedzieli się, które z kujawskich miast lokowanych w tym okresie należały do króla, a które do duchowieństwa i szlachty. Przedstawiono także skomplikowane dzieje Nowej Nieszawy jako przykładu tzw. „wędrującego miasta”. W ten sposób zgromadzeni poznali sekrety miast kujawskich.

Po prezentacji każdy chętny mógł nabyć egzemplarz publikacji pt. „Miasta kujawskie w średniowieczu. Lokacje, ustrój i samorząd miejski”, a także zdobyć autograf autora.