Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Dnia 12 września br. w siedzibie Muzeum Solca odbyło się spotkanie przygotowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem tegorocznej edycji EDD były „Smaki dziedzictwa”. Trzymając się tego zagadnienia Muzeum Solca przygotowało prezentację pt.: „Solecki chleb powszedni, czyli o piekarzach i piekarniach w Solcu Kujawskim”. Uczestnicy spotkania poznali historię ludzi związanych z rzemiosłem piekarskim, a także miejsca w których kiedyś w Solcu znajdowały się piekarnie. Uzupełnieniem prezentacji były sprzęty, które znajdowały się kiedyś w soleckich piekarniach: łopaty piekarnicze, maszyna do robienia bułki tartej czy etykiety z wyrobów soleckiej piekarni PSS Społem. W myśl powiedzenia: „coś dla ciała coś dla ducha” zebrani mogli przy kawie lub herbacie skosztować pysznych domowych wypieków.

W drugiej części spotkania chętni mogli wziąć udział w spacerze, podczas którego odwiedzono miejsca w których niegdyś znajdowały się soleckie piekarnie. To smutne, ale obecnie w naszym mieście nie ma już zakładu, w którym wypieka się chleb. Tradycyjnie, w przypadku Europejskich Dni Dziedzictwa uczestnicy zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez organizatorów.