Nowości

2021.09.08 Otwarcie wystawy czasowej pt. „Czesław Jóźwiak. Błogosławiony z Łażyna”

Dnia 8 września br. w Muzeum Solca otwarto wystawę czasową pt. „Czesław Jóźwiak. Błogosławiony z Łażyna”. Jeszcze niedawno postać błogosławionego była znana zaledwie bardzo wąskiej grupie ludzi. Członek oratorium salezjańskiego, uczestnik Wojny Obronnej, a następnie konspiracji, został aresztowany przez Niemców w 1940 roku. Dwa lata później stracony w Dreźnie razem z przyjaciółmi z tzw. Poznańskiej Piątki: Edwardem Klinikiem, Edwardem Kaźmierskim, Franciszkiem Kęsym i Jarogniewem Wojciechowskim.

Wszystko zmieniło się w 1999 roku kiedy to Jóźwiak wraz z pozostałymi członkami tzw. Poznańskiej Piątki zostali wyniesieni na ołtarze wraz z grupą 103 męczenników II wojny światowej. Stało się to podczas VII pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

Od tego czasu powstało szereg publikacji i opracowań dotyczących Jóźwiaka i jego przyjaciół. Pamięć o męczennikach kultywują ośrodki salezjańskie. Kult błogosławionego rośnie także w najbliższej okolicy. W Łażynie – miejscowości, w której urodził się Czesław Jóźwiak – znajduje się pamiątkowy kamień. Przez teren byłej puszczańskiej wsi przebiega także szlak pieszy poświęcony błogosławionemu. W Solcu Kujawskim obrazy przedstawiające Jóźwiaka znajdują się w Muzeum Solca oraz kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pamiątkowy obraz oraz tablica umieszczone są także w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.   

Otwarcie wystawy było okazją do dalszej popularyzacji postaci błogosławionego z Łażyna. Wśród uczestników głos zabrał ks. Jarosław Wąsowicz z Towarzystwa Salezjańskiego, dzięki któremu na ekspozycję trafiły obrazy oraz publikacje dotyczące tzw. Poznańskiej Piątki. Wystawa pt. „Czesław Jóźwiak. Błogosławiony z Łażyna” prezentuje historię zwykłego młodego człowieka, który w obliczu wojny zachował takie wartości jak koleżeńskość, chęć pomocy, miłość do ojczyzny i drugiego człowieka a przede wszystkim wielką wiarę.

Wystawę czasową uzupełnia ekspozycja pt. „Stara klasa” przedstawiająca wystrój dawnej izby szkolnej.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.