62 Pułk Piechoty. Od Powstania Wielkopolskiego do Żołnierzy Wyklętych

Wystawa „62 Pułk Piechoty. Od Powstania Wielkopolskiego do Żołnierzy Wyklętych”, przedstawia dzieje ulubionego oddziału Wojska Polskiego przedwojennych mieszkańców Bydgoszczy.

62-pp_02

Defilada 62 Pułku Piechoty ulicą Gdańską w Bydgoszczy. Lata 30. XX wieku.

Początki pułku związane są z Powstaniem Wielkopolskim, a konkretnie z oddziałami powstańczymi z okolic Pleszewa oraz Środy Wielkopolskiej.
Po unifikacji Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim pułk otrzymał nr 62 i wszedł w skład 15 Dywizji Piechoty. W 1920 roku pułk brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Po powrocie do Bydgoszczy żołnierze szybko zaskarbili sobie sympatię mieszkańców miasta zyskując miano „Dzieci bydgoskich”.

62-pp_03Fragment święta z udziałem pocztu sztandarowego 62 pp.
Lata 30. XX wieku.

W latach 30. XX wieku żołnierze 62 Pułku Piechoty mogli się przekonać o gościnności solecczan podczas organizowanych w naszym mieście obozów letnich.

62-pp_01Żołnierze 62 Pułku Piechoty podczas obozu letniego w Solcu Kujawskim. Lata 30. XX wieku. Zdjęcie udostępnił p. Maciej Turalski.

Podczas polskiej kampanii obronnej 1939 roku żołnierze 62 Pułku Piechoty walczyli na „Przedmościu Bydgoskim” oraz podczas Bitwy nad Bzurą. Warto pamiętać, że w szeregach pułku służyli także mieszkańcy Solca Kujawskiego.

62-pp_04Pomnik porucznika Czesława Kobosa – oficera 62 Pułku Piechoty, oraz drugiego – nieznanego żołnierza, którzy zginęli podczas niemieckiego nalotu na Solec w dniu 03.09.1939 r. Pomnik znajduje się na soleckim cmentarzu przy ul. Piotra Skargi.

Szlak bojowy pułku skończył się wraz z kapitulacją Warszawy w dniu 28.09.1939 roku. Dla wielu żołnierzy walka trwała jednak nadal i nie zakończyła się w 1945 roku. Warto przypomnieć o oficerach pułku: ppłk Łukaszu Cieplińskim oraz płk Władysławie Liniarskim, którzy jako uczestnicy powstania antykomunistycznego brali udział w nierównej walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Do najciekawszych eksponatów, które można zobaczyć na wystawie należy zaliczyć oryginalne dokumenty pułkowe, odznaczenia oraz przedwojenne publikacje dotyczące jednostki. Dodatkowym urozmaiceniem ekspozycji są elementy żołnierskiego wyposażenia zarówno oryginalne, jak i repliki. Bogaty materiał zdjęciowy umożliwił zaprezentowanie życia codziennego żołnierzy: ćwiczeń w koszarach oraz na obozach letnich, udziału w świętach oraz sposobach spędzania wolnego czasu. Jak mawiał Napoleon: „Żołnierze maszerują na żołądkach”, na wystawie znajdą więc Państwo odpowiedź na pytanie z czego składała się polska racja żywnościowa.