Śladami Roberta Schillera

25 marca 2015 r. minęło 150 lat od przyjścia na świat mistrza budowlanego Roberta Schillera Ślady jego działalności widzimy w Solcu Kujawskim na każdym kroku, choć na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy. Urodził się jako poddany króla pruskiego, a umierał jako obywatel PRL. Zawsze był solecczaninem. Chcemy by nasza aktualna wystawa czasowa przynajmniej częściowo przypominała o jego wkładzie w wygląd naszego miasta.

Robert Schiller

Robert Schiller z łańcuchem Króla Kurkowego na szyi, w towarzystwie soleckich Braci Kurkowych, 1905 r.

Ekspozycja ta byłaby o wiele uboższa, gdyby nie wsparcie ze strony wnuków R. Schillera, pani Jadwigi Szymaniak oraz panów Jerzego i Norberta Szatkowskich. Dziękujemy także za pomoc ze strony Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Robert Schiller wraz z żoną i córkami przy domu wzniesionym w 1910 r. dla swojej rodziny, dziś ul. 23 Stycznia 26.

Robert Schiller z córką Hildegardą oraz wnuczką Jadwigą, 1939 r.

Mamy nadzieję, że zwiedzanie wystawy „Śladami Roberta Schillera” będzie dla Państwa ciekawą podróżą w przeszłość Solca Kujawskiego.