60. rocznica powstania Zakładów Produkcji Elementów Budowlanych

Niezależnie od sytuacji politycznej, lata 50. XX wieku w Polsce, to dalszy proces odbudowy po zniszczeniach spowodowanych II wojną światową. Jednym z podstawowych problemów, który pozostawał do rozwiązania, był rozwój budownictwa mieszkaniowego. W tym samym czasie w Europie popularność zyskiwał beton komórkowy. Pierwsze prototypowe zakłady stosujące produkcję w Polsce powstały na początku lat 50. – w Redzie (na licencji szwedzkiej firmy Ytong) oraz w Aleksandrowie Kujawskim (na licencji szwedzkiej firmy Siporex).

O uruchomieniu w Solcu Kujawskim zakładu produkującego betony lekkie zadecydowało głównie dogodne położenie komunikacyjne oraz swobodny dostęp do piasku – głównego surowca w produkcji elementów gazobetonowych. Produkcja miała opierać się na licencji firmy Siporex. W dniu 19 października 1954 roku, postawiony nad Wisłą Zakład Produkcji Elementów Budowlanych opuściły pierwsze produkty.

Pracownicy Zakładów Produkcji Elementów Budowlanych podczas pochodu pierwszomajowego. Lata 60. XX w.

Do znaczącego wzrostu produkcji doszło w latach 70. XX w., kiedy to nastąpił rozwój budownictwa „z wielkiej płyty”. W latach 1954-1979 zakład, od początku lat 70. XX w. już jako „Solbet”, a od 1979 r. jako Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów „Prefabet”, wyprodukował ponad 5200 tys. metrów sześciennych wyrobów. Pracownicy oraz kierownictwo zakładu angażowali się także w inicjatywy związane z rozwojem Solca Kujawskiego. Do najważniejszych z nich należy wsparcie budowy Soleckiego Domu Kultury.

Transport Wisłą gotowych wyrobów zakładu 1978 r.

Koniec lat 80. XX w. i radykalne zmiany gospodarcze, które nastąpiły w naszym kraju, przyniosły załamanie kondycji finansowej „Prefabetu”. Nie doszło na szczęście do likwidacji przedsiębiorstwa. W latach 1991-1992 przekształcono Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów „Prefabet” w Przedsiębiorstwo „Solbet”, które istnieje do dziś.