Zdzisław Walczak – Świat i malarstwo w starym stylu

W dniu 18 września br. w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła otwarto nową wystawę czasową pt. „Zdzisław Walczak. Świat i malarstwo w starym stylu”. Na wystawę składa się 31 obrazów podzielonych na dwie części. Pierwsza to subiektywne spojrzenie autora obrazów  na historię motoryzacji, zarówno światowej jak i polskiej. Drugą część wystawy stanowią obrazy związane z tematyką militarną. Prezentowane dzieła zostały wykonane w technikach suchy pastel, olej, akwarela. Podczas wernisażu pan Zdzisław Walczak opowiedział o tym jak długo trwa proces powstawania obrazu, co stanowi dla niego największą inspirację. Goście Muzeum Solca mogli się także dowiedzieć od autora o licznych ciekawostkach oraz subtelnych szczegółach znajdujących się na poszczególnych kompozycjach.

Muzeum Solca zaprasza Państwa do podróży sentymentalnej w przeszłość, zarówno tę odległą, jak i tę całkiem bliską. Zapraszamy do świata wykreowanego wyobraźnią i pędzlem Zdzisława Walczaka, artysty, żołnierza, ale przede wszystkim miłośnika koni, także tych mechanicznych.

Zdzisław Walczak urodził się 23 marca 1948 r. w Gdańsku-Oliwie. Jest emerytowanym zawodowym wojskowym w stopniu pułkownika, absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku pod kierunkiem profesora Rajmunda Pietkiewicza. Przez wiele lat kierował Studiem Plastyków Amatorów przy Klubie Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Swoje zamiłowania do militariów i sztuk plastycznych harmonijnie realizuje w malarstwie batalistycznym. Zafascynowanymi dawnymi rycinami, w swojej twórczości stara się łączyć malarstwo realistyczne z grafiką malarską. Tworzy w technikach suchy pastel, olej, akwarela. Ma w swoim dorobku ponad 800 prac. Brał udział w ponad 30 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawa

Nasza solecka wystawa obrazów Zdzisława Walczaka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest oryginalnym, subiektywnym spojrzeniem na historię motoryzacji, zarówno tej światowej, jak i polskiej. Kompozycje umieszczone są w namalowanej bordiurze, w której występuje motyw danego modelu auta, motocykla lub innego pojazdu.

Drugą część wystawy stanowią obrazy związane z tematyką militarną.

Dopracowane, pełne subtelnych szczegółów, obrazy Zdzisława Walczaka wymagają spokojnej, nieśpiesznej kontemplacji. Zachęcamy więc. by korzystając z zacisznej atmosfery naszych sal wystawowych, udali się Państwo w podróż do świata, który, choć tak oryginalny, czasami wydaje się nam dziwnie znajomy.