Ziuk, Komendant, Marszałek. 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski jest jedną z najważniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Polski.

Losy człowieka, który przeszedł przez zesłanie na Syberii i prowadził działalność konspiracyjną. A następnie stanął na czele narodu, który po ponad stu dwudziestu latach niewoli odzyskał niepodległość. Jego losy do dzisiaj rozpalają serca i umysły wielu, nie tylko miłośników historii. Niektórzy podkreślają zasługi Marszałka zwłaszcza w okresie wybijania się Polski na niepodległość w 1918 roku oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Inni z kolei zarzucają mu dążenia dyktatorskie, wypominając tzw. przewrót majowy.

Przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin Marszałka jest doskonałym powodem do przybliżenia jego sylwetki. Najważniejszych momentów życia oraz wpływu, jaki wywarł na następne pokolenia. Trzeba też pamiętać, że Józef Piłsudski był postacią, która miała do samego siebie spory dystans. Stąd na prezentowanej wystawie „Ziuk, Komendant, Marszałek” nie zabraknie również poświęconych Marszałkowi elementów humorystycznych, anegdot oraz ciekawostek.