2012

60. rocznica powstania Centralnych Warsztatów Sprzętu Budownictwa Miejskiego w Solcu Kujawskim

W 2012 r. mija 60 lat od utworzenia w Solcu Kujawskim Centralnych Warsztatów Sprzętu Budownictwa Miejskiego (CWSBM), które w 1958 r. zmieniły nazwę na Zakłady Sprzętu Budowlanego nr 2 (ZSB), a od 1972 r. nosiły nazwę Kujawskie Zakłady Mechanizacji Budownictwa ZREMB. W tym czasie (tzn. w latach 70.) był to zdecydowanie największy solecki zakład, zatrudniający (wraz z oddziałami zamiejscowymi) ponad 2000 pracowników.

ZREMB był wizytówką Solca Kujawskiego. Nagradzany na międzynarodowych targach, eksportował swoje towary do około 20 krajów. Pracownicy zakładu angażowali się także w różne inicjatywy związane z rozwojem naszego miasta jak choćby budowa stanicy wodnej Salina czy Soleckiego Domu Kultury.

Dziś, korzystając z pretekstu jakim jest 60. rocznica powstania CWSBM, zapraszamy do oglądania wystawy czasowej poświęconej największemu soleckiemu zakładowi. Wystawa powstała dzięki pomocy Danuty Adamczyk, Lilii Masojć-Adamczyk, Teresy Augustyn, Barbary Białkowskiej, Krystyny Bieniek, Urszuli Dębickiej, Elżbiety Galasińskiej, Bożeny Komorowskiej, Krystyny Kubiak, Jadwigi Nijakiej, Haliny Nowakowskiej, Janiny Pawzun, Krystyny Stefańskiej, Teresy Substyk, Bolesława Boczkai, Rafała Dębickiego, Czesława Drozdowskiego, Henryka Florka, Jerzego Iwańskiego, Alfreda Kamieniarza, Jarosława Kąklewskiego, Sylwestra Korpusa, Bogumiła Malca, Franciszka Michalaka, Adama Michalaka, Franciszka Samojednego, Henryka Szwedowskiego, Tomasza Tesmera, Zbigniewa Wawrzyniaka, Artura Wodejki, Michała Woźniaka, Sławomira Wójcika, Romana Zakrzewskiego, Włodzimierza Zalewskiego, Andrzeja Żagunia oraz Muzeum Ochotniczych Straży Pożarnych w Solcu Kujawskim, soleckiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Towarzystwu Miłośników Solca Kujawskiego.