65 rocznica powstania Państwowych Zakładów Samochodowych nr 5 w Solcu Kujawskim

65 lat temu w obiektach wybudowanych przed wojną przez Fabrykę Konserw Mięsnych w Bydgoszczy, a w czasie wojny rozbudowanych przez S.A. Berufsschule Weichsel Schulitz, oficjalnie otwarto Państwowe Zakłady Samochodowe nr 5 w Solcu Kujawskim. Po kilku latach nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Zakłady Sprzętu Transportowego. Zakład nr 5 w Solcu Kujawskim, by ostatecznie w 1951 r. przyjąć formę Kujawskie Zakłady Naprawy Samochodów, pod którą przedsiębiorstwo funkcjonowało aż do ogłoszenia upadłości w 2003 r.

W ciągu 57 lat działalności przez popularne Kazory przewinęło się kilka tysięcy pracowników. W większości byli to mieszkańcy Solca Kujawskiego, ale także, zwłaszcza w początkowym okresie istnienia przedsiębiorstwa dojeżdżający z Bydgoszczy, Torunia, czy innych okolicznych miast i miejscowości. Część z nich otrzymawszy pracę w KZNS zdecydowała się osiedlić w Solcu na stałe.

Wystawa w soleckim Muzeum przypomina nie tylko podstawową, produkcyjną działalność KZNS, ale także organizowanie dla pracowników czasu wolnego: wycieczki, zawody sportowe, konkursy wędkarskie czy popularne w czasach PRL-u tzw. „czyny społeczne”.

Prezentacja na YT:

65. rocznica powstania KZNS w Solcu Kujawskim- wystawa czasowa Muzeum Solca