Rajd Szlakiem Martyrologii Solecczan

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy przy dworcu PKP, skąd ulicą 29 Listopada przeszliśmy pod pomnik Bohaterom Walki i Zwycięstwa 1939-1945. Pomnik autorstwa soleckiego artysty Jerzego Buczkowskiego został odsłonięty w 1973 roku.

Spod pomnika udaliśmy się w kierunku kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się kilka pomników – miejsc pamięci – m.in.: Kwatera Powstańców Wielkopolskich – upamiętniająca Michała Dyrdę z Jaksic oraz Franciszka Piotrowskiego z Pęchowa – powstańców wielkopolskich poległych w potyczce z Niemcami w okolicach Chrośnej. Obok znajdują się pomniki poświęcone – legioniście Karolowi Klimaczkowi, oraz Franciszkowi Pazgratowi – ostatniemu przedwojennemu komendantowi posterunku Policji Państwowej w Solcu Kujawskim. Po drugiej stronie kościelnej alei znajduje się zbiorowa mogiła ofiar hitlerowskiej okupacji Solca Kujawskiego.

Dalsze kroki skierowaliśmy w kierunku Placu Jana Pawła II – kamienica na rogu placu oraz ul. 23 Stycznia była jesienią 1939 roku siedzibą miejscowego Selbstschutzu. W budynku tym przesłuchiwano oraz katowano mieszkańców miasta i gminy.

Następny punkt naszej wędrówki to Otorowo. W lesie, niedaleko drogi znajduje się pomnik upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskiej. Jesienią 1939 roku hitlerowcy zamordowali w tym miejscu kilkuset Polaków. Dla zatarcia zbrodni, w 1944 roku szczątki pomordowanych zostały przez Niemców spalone.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy cmentarz przy ul. Piotra Skargi. Znajduje się tam m.in. pomnik porucznika Czesława Kobosa z 62. pułku piechoty oraz drugiego żołnierza, którego danych nie udało się ustalić. Są to ofiary hitlerowskiego nalotu na konwój wojskowy, który został zbombardowany w Parku Miejskim w Solcu Kujawskim w dniu 03.09.1939 r.

Następnym odwiedzonym przez nas miejscem był pomnik przy ul. Bohaterów Września – upamiętniający zamordowanych w 1939 roku mieszkańców Solca.

Ostatni punkt naszej wędrówki to tablica u zbiegu ulic Wolności i Toruńskiej, poświęcona Polakom zamordowanym w tym miejscu przez Niemców. Napis na tej tablicy jest błędny. W tym miejscu nikt nie został zamordowany.

Ł. Wojtecki