Polak Mały

Z początkiem kwietnia 2017 r. Muzeum Solca, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Szkoła Podstawowa nr 4 przystąpiły do realizacji projektu „Polak Mały”. Grupa przedszkolna, której wychowawcą jest p. Seweryna Blachowska, zaangażowana będzie przez najbliższe dwa miesiące do udziału w zajęciach edukacyjnych o charakterze historyczno – obywatelskim.  Nauce towarzyszyć będzie literatura dziecięca, muzyka, warsztaty plastyczne oraz zajęcia muzealne. Najmłodsi poprzez zabawę, dowiedzą się o symbolach narodowych, przeszłości kraju i własnego miasta.

Działania nauczycieli i pracowników muzeum wspierać będzie grupa wolontariuszy – uczniów ZSOiZ.

Nasze kalendarium i fotorelacje!

4 kwietnia

Pogadanka o początkach pastwa polskiego. Wsłuchując się w dźwięki puszczy i śpiew ptaków, dzieci wysłuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Obejrzały też film edukacyjny opracowany przez IPN „Polskie symbole narodowe”. Teraz już znają te ważne znaki!

     

5 kwietnia

Zajęcia plastyczne. Najmłodsi pokolorowali  i wykleili herb Polski. Usłyszeli o szacunku wobec wszystkich poznanych symboli!

6 kwietnia

„Pierwsze jest Zakopane, gdzie góry i górale są!

Kraków – to miasto stare, w nim piękny Wawel,
obok Wawelu mieszka smok.
Toruń – z daleka pachnie,
Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas!

Ref. Jesteśmy Polką i Polakiem,
dziewczynką fajną i chłopakiem,
kochamy Polskę z całych sił,
chcemy byś również kochał ją i ty,
i ty!

Grupa uczestniczyła w zajęciach rytmicznych, przeprowadzonych w oparciu o utwory muzyczne z płyty „Niezwykłe lekcje rytmiki. Śpiewamy i tańczymy. Jestem Polakiem.” Podczas wesołej zabawy, mali uczniowie poznawali najciekawsze miejsca w Polsce.

10 kwietnia

Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Polska – mój kraj”. Obejrzały krótką  prezentację ilustrującą  skarby Polski – Bałtyk, Tatry, Mazury  i zabytkowe miasta. Wysłuchały też legendy o koziołkach poznańskich i sprytnym  kuchciku.  Pod kierunkiem nauczycieli wypełniły mapę Polski naklejkami i rysunkami tych ważnych miejsc. Obejrzały też filmik  „O smoku wawelskim”. Na koniec mogły pochwalić się swoją wiedzą w quizie historycznym. Wszyscy otrzymali nagrody. Brawo!

19 kwietnia

Z wizytą w Muzeum Solca im. ks. Przemysła!

Grupa wzięła udział w zajęciach muzealnych, które przybliżyły dzieje naszego miasta. Dzieci usłyszały o pochodzeniu nazwy Solec, handlu na Wiśle, powodziach, które je nawiedzały i najstarszych budynkach. Miały też mnóstwo pytań, dotyczących eksponatów muzealnych. Najwięcej emocji wzbudziły – metalowa tarka do prania oraz żelazko na duszę. Wielkim zaskoczeniem okazały się drewniane, niewygodne krzesła z dawnego „Kina Wolność”- w dodatku, bez miejsca na kubek z Coca – Colą ?

Na koniec uczniowie pochwalili się swoją wiedzą, biorąc udział w quizie.

24 kwietnia

Gościliśmy w bibliotece ZSOiZ na zajęciach muzycznych, przeprowadzonych przez licealistów – Kacpra Janiszewskiego – ulubieńca najmłodszych oraz Magdę Sławnikowską – uczennicę Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia im. Artura Rubinsteina. Wykonali oni utwory o charakterze patriotycznym. Usłyszeliśmy, między innymi: Dziewczynę z granatem; Ojczyznę (M. Grechuty); Płonie ognisko w lesie; Płynie Wisła, płynie.

Wiele radości dzieciom sprawiły ćwiczenia z emisji, poprowadzone przez Magdę i wspólne śpiewanie „Panie Janie” – na cztery głosy!

27 kwietnia

Licealistki wraz z nauczycielami wprowadziły dzieci w świat dawnych legend piastowskich, toruńskich i kujawskich. Bohaterami dnia byli zatem – Katarzyna, wypiekająca pyszne pierniki, sprytny flisak, który uwolnił Toruń od żab, okrutna Kunegunda i Popiel. Nie zabrakło też legendy „O zatopionym kościele w Solcu”. Uczniowie mogli przykleić gryzonie do papierowej Mysiej Wieży i sfotografować się w koronie Popiela.

17 maja

Mali historycy wysłuchali opowieści o Mieszku I oraz jego żonie Dobrawie. Dowiedzieli się o przyjęciu chrześcijaństwa przez Polskę. Dzięki legendzie o św. Stanisławie, zrozumieli kim jest postać w herbie naszego miasta. Młodych odkrywców zainteresował wystrój zabytkowego kościoła. Tradycyjnie zajęcia zakończyliśmy quizem!

18 maja

W DOMU LEGEND TORUŃSKICH

okiem i piórem wolontariuszki

Dzieci wraz z opiekunami i wolontariuszami ZSOiZ udały się do interaktywnego Domu Legend Toruńskich – muzeum i teatru , w zacnej średniowiecznej piwnicy. Oprócz poznania najważniejszych legend, dotyczących miasta, uczestnicy mogli na chwilę przenieść się w czasie do wieków średnich i stać się ich bohaterami! Atrakcjami nawiązującymi do każdej inscenizowanej opowieści były dzwon Tuba Dei, klatka skazańców – czekających na wyrok i tratwy, na których dzieci mogły stoczyć flisacki pojedynek na wiosła. Były też rekwizyty związane z dworem Władysława Jagiełły. Nasza koleżanka – w roli mieszczki Barbary odważyła się wylać na Jego Królewską Mość….zawartość nocnika przez okno kamienicy – ku uciesze najmłodszych!

Była też budowa słynnej Krzywej Wieży oraz naciąganie cięciwy kuszy. Strażnicy Domu Legend – przebrani w stroje z epoki mówili, używając staropolskich zwrotów. Ostrzegli nas, abyśmy uważali na „czerepy”, szybciej przebierali „kulasami” i nie krzyczeli w klatce błaznów, bo języki „poobcinają szczypcami”!

Każde dziecko wzięło udział w zabawach związanych z symbolami miasta. Na koniec udaliśmy się pod prawdziwą Krzywą Wieżę, gdzie mogliśmy sfotografować się z rycerzem Zakonu Krzyżackiego.

Cała wycieczka pozostanie na długo w pamięci uczestników. Pociechy pełne przejęcia i entuzjazmu planowały już kolejną wyprawę! Zdaniem nas – wolontariuszy: Nie ma nic cenniejszego niż uśmiech na twarzy dzieci!

Natalia Słomkowska, ZSOiZ

23 Maja

Uczniowie  po raz kolejny gościli w Muzeum Solca. Po obejrzeniu krótkiego filmu edukacyjnego, poświęconego symbolom narodowym, wzięli udział w zabawie Prawda – Fałsz z pomocą białych i czerwonych karteczek. Następnie podzieleni na grupy i wsparci pomocą licealistek, rozpoczęli rywalizację o to, kto najszybciej ułoży puzzle, przedstawiające godło Polski. Zajęcia w muzeum to nauka i dobra zabawa!

Gry planszowe „Polak Mały”, z których korzystaliśmy w czasie zajęć zostały opracowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

2 Czerwca

Piknik w Domu Harcerza

Piknik z ogniskiem zakończył nasz dwumiesięczny projekt. Grupa pochwaliła się programem artystycznym i zdobytą wiedzą. Swoją obecnością zaszczycili nas dyrektorzy – p. Grzegorz Gaca, p. Marzena Rybarczyk, p. Rafał Kubiak, p. Piotr Dylewski. Pan Nadleśniczy Jakub Siedlecki wraz z panią Joanną Jasiak znakomicie przeprowadzili pogadankę o lesie i jego mieszkańcach.

Ostatnia już zabawa z wolontariuszami polegała na ułożeniu dużych puzzli o tematyce leśnej. Za udział w projekcie, wytrwałość i zdobyte wiadomości wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Solec Kujawski i Muzeum Solca.

Zabawę zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek 🙂