Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – polskie święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Żołnierze Wyklęci, ci którzy w beznadziejnej sytuacji, często nie mając innego wyboru, podjęli straceńczą walkę za wolną Polskę. W czasach komunistycznych nazywani bandytami, ścigani, więzieni i mordowani. Grzebani potajemnie, często w zbiorowych, bezimiennych mogiłach. Nasza pamięć i szacunek to tylko symboliczny dowód wdzięczności dla ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych oraz tych wszystkich, którzy za życia otrzymali tylko nienawiść i pogardę.
Także w okolicach Solca wiosną 1945 r. działał oddział porucznika Alojzego Bruskiego (ps. Grab), składający się z 3 oficerów i 32 żołnierzy. Odział Graba został rozbity w połowie maja w okolicach Kabatu, (poległ tam wtedy ppor. Jerzy Wróblewski ps. Kruk). Porucznika Bruskiego i ppor. Zbigniewa Smoleńskiego (ps. Żuraw) aresztowano w czerwcu w Bydgoszczy. Obaj zostali skazani na karę śmierci. Wyrok na ppor. Smoleńskim wykonano w Bydgoszczy 21 lutego 1946 r. Porucznika Bruskiego stracono we Wronkach 17 września 1946 r.

Porucznik Alojzy Bruski 1914-1946 (źródło: Wikipedia)

Więcej na temat porucznika Alojzego Bruskiego można przeczytać na stronach: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alojzy_Bruski, http://bydgoszcz24.pl/artykul/alojzy-bruski-zolnierz-wyklety oraz http://wyrowinski.pl/1/?p=9255.