III rajd pieszy pamięci kapitana Alojzego Bruskiego ps. „Grab”

W dniu 27 lutego 2016 roku, odbył się III Rajd Pamięci kpt. Alojzego Bruskiego ps. „Grab”. Rajd został zorganizowany z okazji przypadającego w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przez Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klub Turystów Pieszych „Horyzont”. Na starcie rajdu – stacji PKP w Przyłubiu zgromadziło się czterdziestu piechurów z Solca Kujawskiego oraz Bydgoszczy. Licznie stawiła się solecka młodzież reprezentująca SKKT „Pędziwiatry” działające przy Gimnazjum Publicznym nr 2 oraz solecki hufiec ZHP.

Uczestnicy rajdu mogli zapoznać się z życiorysem Alojzego Bruskiego ps. „Grab”, którego oddział o nazwie „Świerki II” w maju 1945 roku toczył walki z Sowietami na terenie Puszczy Bydgoskiej. Na jednym z postojów zorganizowano też krótką prezentację na temat umundurowania oraz uzbrojenia żołnierzy wyklętych.

W okolicach Kabatu miłą niespodziankę przygotowało Nadleśnictwo Solec Kujawski reprezentowane przez nadleśniczego – pana Jakuba Siedleckiego, który zaprosił uczestników rajdu na ciepły poczęstunek.

Jednym z ciekawych miejsc, które zostało odwiedzone przez piechurów był teren na którym do połowy lat 90. XX wieku znajdował się poligon wojskowy Kabat. Przy pozostałości żelbetonowej wieży obserwacyjnej z okresu II wojny światowej, pan Jakub Siedlecki opowiedział zebranym historię poligonu. Ponadto wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć pozostałości cmentarza ewangelickiego, na którym chowani byli zmarli mieszkańcy Kabatu.

Tym którzy wiedzą przypominamy, a tych którzy jeszcze nie wiedzą informujemy, że już w najbliższą sobotę – 5 marca, w naszym mieście odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowane pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Więcej informacji można znaleźć >>>tutaj<<<.