Mam Hobby

Definicja Hobby według „Słownika Wyrazów Obcych i Obcojęzycznych” Władysława Kopalińskiego brzmi następująco: konik, pasja, czyjeś ulubione zajęcie, traktowane amatorsko, jako przedmiot osobistego zainteresowania i źródło odprężenia w czasie wolnym od pracy zawodowej.

Kiedy w 2010 roku Muzeum Solca im. Księcia Przemysła zorganizowało pierwszą wystawę pt. „Mam Hobby, zainteresowanie wśród hobbystów oraz mieszkańców Solca okazało się bardzo duże. Wychodząc naprzeciw pasjonatom mieszkającym na terenie naszego miasta i gminy, po raz drugi dajemy wszystkim chętnym możliwość zaprezentowania swoich zamiłowań oraz zbiorów szerszemu gronu odbiorców. Wystawa „Mam Hobby” przedstawia sylwetki soleckich pasjonatów oraz fragmenty ich zbiorów i twórczości. Wspólnie z hobbystami staramy się odpowiedzieć na pytania, co interesuje mieszkańców Solca, co zbierają, co tworzą oraz czy hobby może stać się sposobem na życie?

Danuta Adamczyk, emerytka. Od kilkunastu lat zajmuje się fotografią. W odnajdywaniu odpowiednich plenerów pomaga pani Danucie drugie hobby – turystyka. Spośród zdjęć, duża część przedstawia krajobrazy, przyrodę. Wiele zdjęć przedstawia również Solec Kujawski.

Barbara Białkowska, od wielu lat czerpie przyjemność z malowania. Początkowo pani Białkowska wykonywała rysunki ołówkiem. Dopiero od 2000 r. maluje farbami akrylowymi. Do ulubionych tematów obrazów należą konie.

Grażyna Bieniek, z wykształcenia artysta plastyk . Na wystawie prezentuje kolekcję wykonanych przez siebie pisanek wielkanocnych. To jedno z licznych hobby p. Grażyny, związane z zamiłowaniem do świątecznych tradycji w polskich domach.

Justyna Brząkała, ur. w 1988 r., absolwentka Wydziału Administracji i Nauk Społecznych na UKW w Bydgoszczy. Od czasów szkoły podstawowej kolekcjonuje karty fotograficzne. Miłość do zbierania kart zaszczepił w p. Justynie dziadek, który sam zbierał znaczki pocztowe.

Piotr Czarnecki, ur. w 1959 r., z zawodu nauczyciel. Od dzieciństwa zbiera monety. Pierwszy większy zbiór p. Piotra stanowiły monety wybite na świecie w XX w. Następnie tematem przewodnim kolekcji, stały się monety polskie z II RP oraz okresu PRL. W dalszej kolejności zbieractwo objęło tematy starożytnej Grecji i Bizancjum. Od początku XXI w. kolekcja Piotra Czarneckiego zaczęła wzbogacać się o monety sześciogroszowe (szóstaki) z XVII w., które pan Piotr opracowuje naukowo.

Zbigniew Dominiak, ur. w 1968 r., z zawodu elektromonter. Od trzydziestu lat jego pasją jest modelarstwo. Natomiast dopiero od kilku lat, motywem przewodnim prac p. Zbigniewa jest kolej – tabor oraz budynki kolejowe.

Marzena Dominiak, od czasów szkoły podstawowej lubi spędzać czas wolny szydełkując. Inspiracją były szydełkowe firanki i serwetki cioci p. Marzeny. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. ozdoby świąteczne oraz elementy odzieży.

Jerzy Janczur, ur. w 1949 r., emeryt. Od najmłodszych lat jego pasją jest malowanie obrazów (głównie olejnych na płótnie), z których wiele przedstawi pejzaże Solca Kujawskiego i okolic. Kolejnym hobby pana Jerzego jest rzeźba. Od kilkunastu lat zbiera dzieła lokalnych twórców, sam również rzeźbi – wzorując się na sztuce ludowej.

Stefan Kozubowski, ur. w 1954 r., z zawodu mechanik. Na wystawie zorganizowanej przez nasze Muzeum w 2010 r., p. Kozubowski zaprezentował kolekcję poroży jeleni i kozłów (samców srany). Tym razem możemy poznać jego drugie hobby – zegary ścienne.

Maciej Lewandowski, ur. 1970, pracuje jako blacharz. Od ponad trzydziestu lat jego pasją jest modelarstwo. Na szczególna uwagę wśród wykonywanych przez pana Lewandowskiego samolotów, zasługują modele konstrukcji zaprojektowanych przed 1948 r. tym razem możemy zobaczyć modele samolotów państw Osi z okresu II wojny światowej.

Tomasz Łuczak, ur. 1968 r., od 2008 jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu jest poszukiwanie przedmiotów wytworzonych przez przedstawicieli kultur paleolitu. Wszystkie znaleziska pochodzą z obszaru miasta i gminy Solec Kujawski.

Jerzy Niedźwiec, ur. w 1953 r., z zawodu elektronik. Już w szkole podstawowej sklejał pierwsze modele. Jednak dopiero od około 10 lat poświęca swojemu hobby więcej czasu. Modele tworzone przez p. Jerzego – statki oraz samoloty, są wykonane z dbałością o każdy szczegół.

Maciej Olędzki, ur. w 1975 r. Od najmłodszych lat jest miłośnikiem kolei. Druga pasja – fotografowanie – zaczęła się później – w 1999 r. Zakres tematyczny wykonywanych zdjęć jest dość szeroki – obejmuje nie tylko to co „jeździ i trąbi”, ale także kolejową infrastrukturę i architekturę.

Tomasz Palacz, ur. w 1980 r., z wykształcenia inżynier ochrony środowiska. Od kilku lat zajmuje się fotografią, zarówno hobbistycznie, jak i zawodowo. Na zdjęciach p. Palacza można podziwiać krajobrazy oraz zjawiska atmosferyczne.

Kazimierz Porębski, ur. 1946 r., emeryt, pracownik poczty. Od prawie 60. lat zbiera znaczki pocztowe. Przeważającą część jego kolekcji stanowią znaczki polskie, związane z takimi tematami, jak: malarstwo, kosmos, czy kwiaty. Drugim hobby p. Kazimierza jest wędkarstwo. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. puchary wywalczone na zawodach wędkarskich.

Joanna Ryduchowska, od 2010 r. własnoręcznie wykonuje zabawki – maskotki. Spośród wzorów i technik wykonywania zabawek, p. Joanna wybrała Tildę. Tilda jest stylem wzornictwa wywodzącym się ze Skandynawii i czerpiącym z jego folkloru, a jego autorką jest Tone Finnanger. Inspiracją dla wykonywanych zabawek są postaci z filmów animowanych oraz książek dla dzieci.

Krystyna Wołoszyn, od 2000 roku wyszywa obrazy. Obrazy są wyszywane ściegiem krzyżykowym z gotowych wzorów. Na naszej wystawie możemy zobaczyć obrazy przedstawiające pejzaże, szczególnie zimowe.

Józef Zawadka, ur. w 1953 r. emeryt, miłośnik, staroci. Od wielu lat gromadzi przedmioty znajdujące się niegdyś w domowych gospodarstwach. Fascynacja pana Józefa jest spowodowana kunsztem i dokładnością, z jaką wykonywano kiedyś przedmioty używane przez gospodynie domowe, czy też przez rymarzy, szewców i stolarzy.

wystawa czasowa listopad 2013 – styczeń 2014