V rajd pamięci kpt. Alojzego Bruskiego ps. Grab

W dniu 3 marca br. odbył się V Rajd Pamięci kpt. Alojzego Bruskiego ps. Grab. Celem rajdu – organizowanego z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – jest przybliżenie sylwetki Alojzego Bruskiego, którego oddział wiosną 1945 roku działał na terenie Puszczy Bydgoskiej. Zanim jednak piechurzy wyruszyli na trasę, organizatorzy – Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klub Turystów Pieszych „Horyzont” – zaprosili uczestników na krótkie spotkanie przy pomniku Armii Krajowej, znajdującym się przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tam zapalono znicze upamiętniające żołnierzy oddziału „Graba”. Tegoroczna edycja rajdu zgromadziła na starcie 25 turystów, którzy pokonali dystans 17 kilometrów. Trasa rajdu nie była przypadkowa, piechurzy maszerowali m.in. w okolicach Kabatu, gdzie w maju 1945 roku został rozbity oddział Alojzego Bruskiego. W trakcie postojów można było zapoznać się z życiorysem patrona rajdu oraz z przykładowym umundurowaniem i uzbrojeniem żołnierzy wyklętych. Dla uczestników rajdu nie zabrakło niespodzianek. Zorganizowano konkurs, w którym nagrodami były gry edukacyjne, a także koszulki z wizerunkiem Alojzego Bruskiego. Na jednym z postojów na turystów czekał nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski p. Jakub Siedlecki, który zaprosił wszystkich na ciepły posiłek: niezawodną grochówkę. Piechurzy zakończyli rajd w Solcu Kujawskim. Warto dodać, że rajd był pierwszym z sześciu wchodzących w skład cyklu o nazwie: „100 kilometrów na stulecie odzyskania niepodległości” organizowanym wspólnie przez Muzeum Solca, K.T.P. „Horyzont” oraz solecki hufiec ZHP.

Organizatorzy rajdu pragną podziękować za pomoc udzieloną przez: Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim, Nadleśnictwo Solec Kujawski, Bydgoską Delegaturę IPN oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.