Solecka Noc Muzeów 2016

W sobotni wieczór 14. maja 2016 r., rozpoczęła się Solecka Noc Muzeów. Razem z JuraParkiem, Muzeum Ochotniczych Straży Pożarnych i Soleckim Centrum Kultury przygotowaliśmy szereg atrakcji, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Pierwszym punktem naszego programu był spacer pt.: „Tu było” który o godz. 17:30 rozpoczynał się pod siedzibą Muzeum. Podczas godzinnego wędrowania po ulicach naszego miasta, uczestnicy mogli poznać historię zabudowań znajdujących się w najbliższej okolicy. Mieszkańcy dowiedzieli się, gdzie dawniej znajdował się m.in. areszt, sanatorium, spichlerz czy rzeźnia miejska.

O godz. 18:00 Muzeum zostało otwarte i czekało na pierwszych zwiedzających. Podczas nocy muzeów można było zwiedzić wystawę stałą oraz wystawę czasową o szkołach podstawowych. Niektórzy odważyli się usiąść w starych szkolnych ławach, ubrać mundurek czy napisać coś kredą na tablicy.

Z niecierpliwością czekaliśmy na 20:30, kiedy rozpoczął się „Wieczór z Mozartem”. Jak widać na załączonych zdjęciach nie brakowało chętnych do wysłuchania koncertu Capella Thoruniensis. Stroje w które byli przebrani muzycy, palące się świece, kolorowe światła, a przede wszystkim muzyka stworzyły niezapomniany klimat.

Koło godz. 23:00 rozpoczął się seans z cyklu Muzeum Utracone, tym razem poświęcony „Wariackim losom obrazów Jana Matejki podczas II wojny światowej”. Jak zwykle progi naszej placówki były tego dnia otwarte do północy. Ostatni goście odwiedzili naszą placówkę krótko przed zamknięciem.