Wystawa Czasowa
2014

Solec? Ale który?!

Kiedyś nasze miasto nazywało się po prostu Solec. Po zjednoczeniu ziem trzech zaborów okazało się, że jest to jednak problem. Nazwa Solec była bardzo popularna. Nosiło ją kilkanaście miejscowości w Polsce. Powodowało to wiele nieporozumień i komplikacji, np. poczta, która wtedy nie posługiwała się jeszcze kodami cyfrowymi, bardzo często dostarczała przesyłki nie do tego Solca co trzeba. Chcąc rozwiązać ten problem, 21 stycznia 1924 r. wojewoda poznański zaproponował zmianę nazwy na Solec Kujawski. 29 lutego nad zmianą nazwy debatowała solecka Rada Miejska. Padły różne propozycje: Solec Przemysława, Solec Drzewny, Solec-Spław, Solec Wielkopolski. Ostatecznie jednak zaaprobowano propozycję wojewody. 22 listopada 1924 r. Minister Spraw Wewnętrznych zmienił nazwę miasta Solec na Solec Kujawski. Obwieszczenie o tej zmianie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 2 grudnia 1924 r. i wtedy Solec oficjalnie stał się Solcem Kujawskim. Dziś, gdy od tych wydarzeń mija 90 lat, przybliżamy mieszkańcom „naszego” Solca wszystkie inne miejscowości w Polsce o tej nazwie.

 

Solce… od najstarszego do najmłodszego

 

Solec, dziś część warszawskiego Powiśla w dzielnicy Śródmieście. W XI w. osada nadwiślańska, położona u podnóża skarpy, na której wznosił się gród książęcy Jazdów – najstarsza osada na terenie obecnej Warszawy. W późniejszym okresie miasto na prawie chełmińskim , w XVII-XVIII tzw. jurydyka, a od końca XVIII w. integralna część Warszawy. W XIX w. Solec był dzielnicą przemysłową, dziś ma charakter mieszkalny.

Solec, gmina Krzykosy, powiat średzki, województwo wielkopolskie. Pierwsza wzmianka źródłowa z 1136 r. wieś biskupia należąca do arcybiskupów gnieźnieńskich, a następnie do biskupów poznańskich, dziś wieś sołecka zamieszkiwana przez 673 osoby (dane z 2011 r.)

Solec Kujawski, powiat bydgoski, województwo kujawsko-pomorskie. Pierwsza wzmianka źródłowa z 1263 r. Od 1325 r. miasto, w którym dziś mieszka ponad 15 tys. mieszkańców.

Solec nad Wisłą, powiat lipski, województwo mazowieckie.Pierwsza wzmianka źródłowa z 1278 r. W latach 1347 – 1869 miasto. w pobliżu znajdują się ruiny zamku. Dziś malownicza osada typu miejskiego zamieszkiwana przez niespełna 1 tys. mieszkańców.

Solec, gmina Biała. Powiat prudnicki, województwo opolskie.Pierwsza wzmianka źródłowa z 1285 r. Od XIV do XIX w. w Solcu znajdowała się komandoria rycerskiego zakonu Joannitów. Dziś wieś sołecka zamieszkiwana przez 198 mieszkańców. Jako, że ponad 40 % mieszkańców gminy Biała stanowią obywatele polscy narodowości niemieckiej, tablice m.in. z nazwą miejscowości są dwujęzyczne.

Solec-Zdrój, powiat buski, województwo świętokrzyskie. Pierwsza wzmianka źródłowa z 1367 r. Na początku XIX w. odkryto w Solcu bogate źródła wód siarczano-słonych, dzięki którym w 1937 r. otwarto uzdrowisko. Obecna nazwa obowiązuje od 1974 r. (wcześniej Solec). Dziś miejscowość uzdrowiskowa zamieszkiwana przez ok. 900 mieszkańców.

Solec, gmina Gostynin, powiat gostyniński, województwo mazowieckie. Pierwsza wzmianka źródłowa z 1425 r. Dziś wieś sołecka zamieszkiwana przez 249 osób.

Solec, gmina Szydłów, powiat staszowski, województwo świętokrzyskie. Jeszcze do niedawna nosił nazwę Stary Solec, a w 1921 r. dzielił się na Solec Stary i Nowy. W 1955 r. dokonano tu pierwszego w Polsce odwiertu złóż siarki. Dziś wieś sołecka zamieszkiwana przez 371 mieszkańców.

Solec, gmina Paradyż, powiat opoczyński, województwo łódzkie. Pierwsze wzmianki źródłowe z XV w. Dziś wieś sołecka zamieszkiwana przez 152 mieszkańców.

Solec, gmina Stebnik, powiat drohobycki, dziś Ukraina. Pierwsze wzmianki źródłowe z XVI w. Do 1 sierpnia 1934 r. siedziba władz gminnych. Dziś przedmieście Drohobycza.

Solec, gmina Przemęt, powiat wolsztyński, województwo wielkopolskie. Pierwsza wzmianka źródłowa z 1580 r. Dziś wieś sołecka zamieszkiwana przez 684 mieszkańców.

Solec Nowy, gmina Przemęt, powiat wolsztyński, województwo wielkopolskie. Wieś sołecka zamieszkiwana przez 267 osób.

Solec, gmina Góra Kalwaria, powiat piaseczyński, województwo mazowieckie. Osada powstała w 1854 r. na miejscu wykarczowanego lasu. Dziś wieś sołecka zamieszkiwana przez 696 mieszkańców.

 

Poniższe zdjęcia pochodzą z wybranych  „Solców” w losowej kolejności:

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.