Rajd pieszy pamięci kapitana Alojzego Bruskiego „Graba”

W dniu 1 marca 2014 roku, grupa trzydziestu sześciu turystów, wzięła udział w rajdzie pieszym pamięci Alojzego Bruskiego ps. „Grab”. Rajd zorganizowano przy współpracy Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klubu Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego.

Zarówno data, jak i miejsce sobotniej wędrówki nie były przypadkowe. Od 2011 roku, w pierwszy dzień marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, upamiętniający uczestników antykomunistycznego podziemia, sprzeciwiających się sowietyzacji kraju.


Jednym z „Żołnierzy Wyklętych” był Alojzy Bruski ps. Grab, którego oddział wiosną 1945 roku działał na terenie Puszczy Bydgoskiej. Oddział „Graba” został rozbity przez NKWD w maju 1945 roku w okolicach Kabatu. Warto dodać, że zanim Bruski trafił do Puszczy Bydgoskiej, prowadził wcześniej działalność konspiracyjną także na Kaszubach, Pomorzu oraz w Borach Tucholskich.

Uczestnicy rajdu pokonali 16 kilometrów na trasie Przyłubie – Kabat – Solec Kujawski. W trakcie postojów piechurzy mogli zapoznać się m.in.z przykładowym rynsztunkiem żołnierza powstania antykomunistycznego. Przedstawiono także sylwetkę Alojzego Bruskiego.