Otwarcie wystawy czasowej pt. „Twarzą do Wisły. Miasto-Ludzie-Rzeka”

W dniu 7. czerwca br. w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła nastąpiło otwarcie wystawy czasowej pt.: „Twarzą do Wisły. Miasto – Ludzie – Rzeka”. Zanim jednak zaprosiliśmy naszych gości na sale wystawowe, wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt.: „Przed potopem czyli o sprowadzeniu Olędrów do Przyłubia”. Przedstawienie zostało przygotowane przez kółko teatralne działające przy Gimnazjum Publicznym nr 2 w Solcu Kujawskim.

Po przedstawieniu mieliśmy przyjemność wręczyć nagrody uczestnikom dwóch konkursów – „Z biegiem Wisły” – skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem młodzieży było przygotowanie prezentacji multimedialnej o tematyce wiślanej. Drugi konkurs pt. „Moja Mała Ojczyzna” był przeznaczony dla uczniów klas trzecich soleckich szkół podstawowych. Młodzi solecczanie musieli wykazać się m.in. wiedzą o historii naszego miasta.

Kiedy dobiegła końca uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów, zaprosiliśmy wszystkich przybyłych do zwiedzania wystawy. Ekspozycja jest próbą pokazania miastotwórczej roli Wisły w dziejach Solca Kujawskiego, a także wpływu rzeki na życie mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Warto tutaj przypomnieć, że obecna wystawa została przygotowana w ramach projektów: Muzea Szlaku Wisły oraz Miasto – Ludzie – Muzeum (projektu opracowanego przez Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzea województwa kujawsko-pomorskiego).