Otwarcie wystawy czasowej pt. „Skarbiec Kultury Polskiej”

W dniu 15 marca br. w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła nastąpiło otwarcie wystawy czasowej pt. „Skarbiec Kultury Polskiej”. Wystawa prezentuje zdjęcia wybranych zabytków z Archiwum Archidiecezjalnego przy Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Autorem zdjęć jest Marek Chełminiak, który podczas wernisażu mówił m.in. o unikalnym charakterze zabytków prezentowanych na zdjęciach. Przy okazji pan Marek przedstawił album pt. „Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska Gniezno.”. To właśnie w trakcie pracy nad tym dziełem powstały zdjęcia, które teraz można obejrzeć w naszym muzeum.

Podczas otwarcia wystawy miała też miejsce uroczystość wręczenia nagród dla laureatów konkursu wiedzy o Solcu Kujawskim dla uczniów soleckich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Nagrody wręczyły osoby odpowiedzialne za organizację konkursu -p. Agnieszka Wysocka oraz p. Małgorzata Fiałkowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim oraz Łukasz Wojtecki z Muzeum Solca. Przypomnijmy, że w kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Michał Karłowski przed Zofią GuździołMateuszem Gardzielewskim. Wyróżnienie otrzymała Helena Szafkowska. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Marcel Kanarkiewicz przed Justyną Czaplą Oliwią Wiśniewską.