Otwarcie wystawy czasowej pt. „Pozytyw. Koło fotograficzne przy KZNS Solec Kujawski”

W dniu 21 marca br. w Muzeum Solca nastąpiło otwarcie wystawy czasowej pt. „Pozytyw. Koło Fotograficzne przy KZNS Solec Kujawski”. Zanim jednak dyrektor Rafał Kubiak zaprosił wszystkich do zwiedzania, nastąpiła miła uroczystość. Przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Muzeum wręczyli nagrody laureatom „Konkursu wiedzy o Solcu Kujawskim”. Konkurs był przeznaczony dla młodzieży soleckich szkół podstawowych oraz gimnazjum, a także szkół ponadgimnazjalnych. Spośród dwudziestu finalistów dyplomy oraz nagrody książkowe otrzymało po trzech najlepszych uczniów w dwóch kategoriach. W kategorii młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjalnych zwyciężyli: Michał Karłowski (GP nr 2) przed Dawidem Bartoszkiem (ZS nr 1) i Stanisławem Guździołem (GP nr 2). Wyróżnienie przyznano Oliwii Kaczmarek (SP nr 4). W kategorii młodzieży szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Oliwia Baryza przed Hubertem Mordaczem i Pawłem Dębowskim. Cała trójka reprezentowała Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.
Po dekoracji dyrektor Muzeum opowiedział zebranym o historii koła fotograficznego „Pozytyw”. Pan Rafał Kubiak zwrócił uwagę na trudności, które jeszcze trzydzieści kilka lat temu czekały na miłośników fotografii. Przy tej okazji zaprezentowano sprzęt, który służył niegdyś do wykonywania zdjęć. Pomimo, iż większość zdjęć wykonanych przez członków koła „Pozytyw” nie dotrwała do naszych czasów, to jednak część szczęśliwie ocalała. Na wystawie można zobaczyć prace autorstwa Kazimierza Lewandowskiego, Bogdana Białeckiego, Alfonsa Domanowskiego oraz Grzegorza Kruka. Zdjęcia pokazują piękno podsoleckiej przyrody, oraz ważne soleckie uroczystości – nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Procesje Bożego Ciała, czy festyny odbywające się Parku Miejskim. Poza walorami artystycznymi, zdjęcia te mają dla nas także dużą wartość historyczną.