Otwarcie wystawy czasowej

W dniu 02.07.2014 r. o godz. 17.00 odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „Czuwaj! Bądź Niezawodny! Harcerstwo w Solcu Kujawskim”.

Ekspozycja opowiada o działalności środowisk harcerskich istniejących niegdyś w naszym mieście, a także o dziejach soleckiego Hufca ZHP. Wystawa przypomina zarówno o działalności kulturalnej harcerzy, krzewieniu postaw patriotycznych, jak i o specyfice harcerskiego życia obozowego, zwyczajach, obrzędach i świętach.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości była promocja książki pt.Dokumenty miasta Solca Kujawskiego z lat 1571 – 1760 opracowanej przez Katarzynę Smorowińską oraz Adama Szefera pod redakcją Marcina Hlebionka. Zakupu publikacji dokonać można w muzealnym sklepiku z pamiątkami (cena 7 zł.).


Tego samego dnia w sali konferencyjnej Muzeum Solca otwarta została wystawa pt. „Szary w Solcu”. Ekspozycja poświęcona jest  Antoniemu Hedzie „Szaremu” (1916-2008), dowódcy oddziałów partyzanckich AK, który wsławił się m.in. odbiciem 345 żołnierzy AK przetrzymywanych w kieleckim więzieniu UB  (1945 r.).

(

Prezentację przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 2 pod kierunkiem nauczycielek Jolanty Szubskiej i Marzenny Kuczkowskiej.

Wystawy„Czuwaj! Bądź Niezawodny! Harcerstwo w Solcu Kujawskim” oraz „Szary w Solcu” zwiedzać można codziennie w godzinach otwarcia Muzeum.