NOC MUZEÓW 2015

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła przebiegła w klimatach międzywojennych.


Jeszcze zanim dla zwiedzających otworzyły się drzwi muzeum, dyrektor Rafał Kubiak poprowadził ulicami Solca Kujawskiego spacer śladami Roberta Schillera. Uczestnicy spaceru mogli dowiedzieć się o tym, ile ważnych obiektów na terenie naszego miasta zostało wybudowanych przez firmę tego soleckiego mistrza budowlanego.

Główną atrakcją wieczoru w Muzeum był koncert przedwojennych szlagierów pt. „Już nie zapomnisz mnie”, w wykonaniu bydgoskiego trio: Grażyny Nity, Dominika Sierzputowskiego i Mariusza Żelazka. Muzeum Solca pragnie w tym miejscu serdecznie podziękować Soleckiemu Centrum Kultury za pomoc w organizacji koncertu poprzez nagłośnienie oraz oświetlenie, które pomogły w stworzeniu odpowiedniego klimatu.


Przez cały czas zwiedzający mogli też oglądać dioramę przygotowaną przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej z Bydgoszczy.


Wkrótce rekonstruktorzy przejęli od muzyków panowanie nad salą konferencyjną Muzeum. Na „pierwszy ogień” poszła historia 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej wzbogacona  o soleckie akcenty. Później przyszła kolej na prezentację mundurów oraz wyposażenia Wojska Polskiego z lat 30. XX wieku. Na zakończenie odbył się pokaz filmów „Tryszczyn 1939” oraz „Muzeum utracone”. Noc Muzeów była też ostatnią szansą na obejrzenie wystawy czasowej pt. „Śladami Roberta Schillera” – i bardzo cieszy fakt, że wielu solecczan z tej szansy skorzystało.