II Rajd Pamięci kapitana Alojzego Bruskiego ps. „Grab”.

W dniu 1 marca 2015 roku grupa trzydziestu czterech turystów z Solca Kujawskiego, Otorowa i Bydgoszczy, wzięła udział w rajdzie pieszym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rajd został zorganizowany przez Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego.

Wśród turystów znaleźli się także młodzi piechurzy z SKKT „Pędziwiatry” działającego przy Gimnazjum Publicznym nr 2 w Solcu Kujawskim. Uczestnicy rajdu mogli się dowiedzieć jak wyglądało umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy wyklętych, przede wszystkim jednak przypomniano sylwetkę kpt. Alojzego Bruskiego ps. „Grab”, którego oddział w maju 1945 roku toczył walki z Sowietami na terenie Puszczy Bydgoskiej.

Wśród ciekawych miejsc, które zostały odwiedzone na trasie trzeba wymienić teren byłego poligonu Kabat – znajduje się tam pozostałość żelbetonowej wieży obserwacyjnej – pamiątka z czasów II wojny światowej. Kilkaset metrów od wieży znajdują się też pozostałości cmentarza ewangelickiego, na którym chowani byli zmarli mieszkańcy Kabatu.

Miłą niespodziankę dla wszystkich uczestników rajdu przygotowało Nadleśnictwo Solec Kujawski. Przy miejscu na odpoczynek dla turystów, na ognisko oraz ciepły posiłek zaprosił nas nadleśniczy – p. Jakub Siedlecki. Trasa rajdu – liczącego około 18 kilometrów – zakończyła się w Solcu Kujawskim. Tam wszyscy chętni mogli zwiedzić Muzeum Solca im. Księcia Przemysła.