Głośne czytanie „Flisa” i „Świata Joanny”

W dniu 21.06.2017 r. w związku z obchodami Roku Wisły spotkaliśmy się z mieszkańcami Solca Kujawskiego w Bibliotece Publicznej na wspólnym głośnym czytaniu fragmentów poematu „Flis” Sebastiana Klonowica oraz powieści „Świat Joanny” Marii Suszyńskiej Bartman.

Poemat „Flis”  powstał pod koniec XVI w. i opisuje spław zboża Wisłą do Gdańska, zawiera także fragmenty poświęcone okolicom Solca Kujawskiego. Z kolei akcja ostatnich dwóch rozdziałów powieści „Świat Joanny” rozgrywa się w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej w miejscowości Wisłobrzeg, pod którą to nazwą ukryty jest nasz Solec.

Nasze zaproszenie na głośne czytanie przyjęła p. Barbara Rakowska-Mila, której mama została przedstawiona w książce Marii Suszyńskiej Bartman jako tytułowa Joanna. Pani Barbara podzieliła się swoimi wspomnieniami z naszego miasta oraz odpowiedziała na pytania dotyczące treści „Świata Joanny”. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, którzy książkowi bohaterowie zostali stworzeni na podstawie autentycznych postaci.

Fragmenty wybrane przez panią Agnieszkę Wysocką przeczytali słuchacze Uniwersytetu III Wieku, uczniowie soleckich szkół: Zespołu Szkół, Gimnazjum Publicznego nr 2 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, a także dyrektor Biblioteki Publicznej p. Iwona Lichocka oraz wikariusz Parafii pw. Błogosławionego Michała Kozala Biskupa i Męczennika – ksiądz Piotr Przyszlakowski.

Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć ulubiony utwór książkowej Joanny pt. „Wróć do Sorrento” w wykonaniu Weroniki Świst – uczennicy ZSOiZ.