Noc Muzeów 2011

W dniu 14.05.2011 r. nasza placówka po raz trzeci przyłączyła się do europejskiej akcji „Noc Muzeów”.

W tym roku dla odwiedzających Muzeum Solca im. księcia Przemysła oprócz możliwości zapoznania się z       wystawą stałą „Dzieje Solca Kujawskiego i okolic” oraz czasowymi „Pielgrzymki Papieża” i „125 lat  Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu Kujawskim”, zostały przygotowane dwie prezentacje, pokaz filmów oraz pokaz pocztówek.

Od godz. 19-tej w sali konferencyjnej gawędę „O obliczach fałszerstw monetarnych” poprowadził numizmatyk p. Piotr Czarnecki. Gawęda została połączona z prezentacją prawdziwych i fałszywych monet.

Około godziny 21-ej rozpoczęto pokaz filmów z lat 70-tych. Filmy przedstawiały kolonie w ośrodku wypoczynkowym w Opaleniu dla dzieci pracowników Kujawskich Zakładów Naprawy Samochodów, Zawodową Straż Pożarną w KZNS, relację z Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkół Przyzakładowych Zrzeszenia Transportowców i Drogowców w Solcu Kujawskim w 1974 r., obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka w Solcu Kujawskim z 1975 r., Zlot Drużyn Harcerskich w Solcu Kujawskim w 1975 r., „migawki” z KZNS oraz film Rafała Dębickiego pokazujący kilka wydarzeń z życia soleckiej Ochotniczej Straży Pożarnej z lat 1986-1996. Pokaz wywołał duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Nierzadko podczas projekcji, obecni na sali rozpoznawali na filmach znajomych, członków rodzin, a nawet… samych siebie!

Kiedy opadły emocje filmowe – prezentację pt. „Zabytki które nie powinny istnieć” o ołowianych pieczęciach władców polskich z XII wieku przedstawił dr Marcin Hlebionek.

W międzyczasie na sali wystawowej wszyscy zwiedzaj±cy mogli obejrzeć multimedialny pokaz starych pocztówek z Solca Kujawskiego i okolic.

Podsumowuj±c „Noc Muzeów” w naszej placówce, należy uznać tegoroczną edycję, za bardzo udaną. Przygotowany program spotkał się z zainteresowaniem oraz ciepłym przyjęciem. Łącznie Muzeum Solca odwiedziło ponad sto osób..