Epizod z bitwy nad Bzurą

W dniu 25.09.2010 r. na skwerze przy Muzeum Solca odbyła się inscenizacja historyczna pt. „Epizod z Bitwy nad Bzurą”.

W inscenizacji wzięli udział przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Nordland” z Bydgoszczy, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 63 Pułku Piechoty z Torunia, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 62 Pułk Piechoty z Bydgoszczy, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta” z Poznania, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 11 Dywizjon Artylerii Konnej z Bydgoszczy oraz Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej z Torunia. Spo¶ród sprzętu który można było obejrzeć podczas imprezy, największe zainteresowanie budził polski samochód pancerny wzór 34 oraz niemieckie działko PAK. Inscenizację obejrzało kilkuset mieszkańców naszego miasta.

Muzeum Solca im. księcia Przemysła pragnie serdecznie podziękować wszystkim instytucjom które przyczyniły się do zorganizowania inscenizacji historycznej. Dziękujemy Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Solcu Kujawskim za udostępnienie ogrodzenia które posłużyło do zabezpieczenia imprezy. Osobne podziękowania należ± się strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu Kujawskim, policjantom z Komisariatu Policji w Solcu Kujawskim – którzy pilnowali porządku podczas trwania inscenizacji oraz Soleckiemu Centrum Kultury za udostępnienie oraz obsługę sprzętu nagłaśniającego.

Dziękujemy ponadto Urzędowi Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim oraz Szkole Podstawowej nr 1 za przygotowanie posiłku oraz napojów dla wszystkich rekonstruktorów a także Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej „Nordland” z Bydgoszczy za pomoc w organizacji imprezy.