90 rocznica powołania Policji Państwowej

90 lat temu, 24 lipca 1919 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał do życia Policję Państwową. Z tej okazji w Muzeum Solca im. księcia Przemysła można oglądać wystawę czasową prezentującą eksponaty z kolekcji Piotra Fiałkowskiego i Macieja Kaczmarka, dokumenty, medale i odznaczenia (m.in. unikatowy medal „Polska Swojemu Obrońcy” z 1921 r.), mundury milicyjne i policyjne (m.in. mundur używany przez polskich policjantów w czasie misji pokojowej w Kosowie) oraz zbiór tablic z budynków. Na wystawie przypomniane zostały również sylwetki policjantów z powiatów wąbrzeskiego i nakielskiego oraz byłego powiatu szubińskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 r., a także sylwetka ostatniego przedwojennego komendanta Policji w Solcu Kujawskim, Franciszka Pazgrata, zamordowanego przez Niemców w 1939 r.