2020 01 17 Obchody 100-lecia powrotu Solca do Polski

Dnia 17 stycznia br. w Soleckim Centrum Kultury odbyły się główne uroczystości przygotowane z okazji setnej rocznicy powrotu naszego miasta do ojczyzny.

Na początku spotkania redaktor naczelny czasopisma „Profile”, wręczył przedstawicielom władz miasta – p. burmistrz Teresie Substyk oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej p. Bartłomiejowi Czaki nagrodę – Złotą Kielnię z Diamentem.

Uroczystości składały się z dwóch przeplatających się części: historycznej i muzycznej. Podczas tej pierwszej pojawiła się m.in. prezentacja przygotowana przez p. Rafała Kubiaka – dyrektora Muzeum Solca. Przedstawiono w niej okoliczności powrotu naszego miasta do Polski.

W części koncertowej wystąpili uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać chóru, orkiestry oraz zobaczyć taniec w wykonaniu zespołu rytmicznego. Dla publiczności wystąpił również znany pianista – solecczanin Piotr Nowak.

Jednym z ostatnich punktów programu była promocja albumu pt. „Pozdrowienia z Solca… Solec Kujawski na starych pocztówkach” przygotowanego przez pracowników Muzeum Solca.

Dzień później, w ramach jubileuszu, odbył się rajd pieszy pn. „Świadkowie historii”. Organizatorami wędrówki byli: Klub Turystów Pieszych „Horyzont” oraz Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim. Na starcie rajdu zgromadziło się ponad czterdziestu piechurów z Solca Kujawskiego, Przyłubia, Bydgoszczy, Włocławka oraz Nakła nad Notecią. Trasa wędrówki liczyła ok. 18 kilometrów. W trakcie rajdu piechurzy zobaczyli m.in. Łąki Studzienieckie, w pobliżu których znajduje się stary drzewostan pamiętający czasy I Rzeczpospolitej. Zakończenie wędrówki miało miejsce w budynku Muzeum Solca, gdzie poza ciepłym posiłkiem piechurzy mieli okazję zobaczyć nową wystawę czasową pt. „Pozdrowienia z Solca… Solec Kujawski na starych pocztówkach”.